Bohaterowie Lubelszczyzny oczami młodzieży. Ruszyła realizacja filmów dokumentalnych Młodzieżowej Akademii Filmowej NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Ruszyły zdjęcia do amatorskich filmów dokumentalnych o bohaterach z Lubelszczyzny. Ich autorami są uczestnicy tegorocznej Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu Filmowego NNW.  W projekcie bierze udział młodzież ze szkół w Puławach, Kraśniku, Dęblinie i Świdniku. Młodzież zdobędzie też wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sztuki filmowej. Zaplanowano dni zdjęciowe, warsztaty filmowe i montażowe oraz pokaz zrealizowanych filmów dokumentalnych połączony z uroczystą galą finałową MAF w CSK w Lublinie. 

Cztery ekipy uczniów  z Lubelszczyzny w dniach 15-16 listopada 2022 roku kręcą dokumenty, pod okiem i przy pomocy profesjonalnej ekipy zdjęciowej Akademii Filmowej NNW,  w ramach tegorocznej edycji Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW – Lublin 2022. Uczniowie sami wybrali sobie tematy. Potem z  pomocą scenarzystów i nauczycieli opracowali scenariusze i plany zdjęć. Od wtorku 15 listopada pracują w terenie nad realizacją etiud filmowych. Wybrane przez uczniów tematy to:

– Sylwetka i życie dowódcy oddziału partyzanckiego AK Mariana Bernaciaka ps. „Orlik”,

– Biografia żołnierza 24 pułku ułanów Wawrzyńca Szmita,

– Sylwetka konstruktora Zygmunta Puławskiego oraz

– Zbrodnia w Górze Puławskiej z 1942 roku.

Są to historie najbliższe uczniom czterech szkół, które biorą w tym roku udział w projekcie: I LO im. Czartoryskiego w Puławach (Marian Bernacik ps.”Orlik” był uczniem placówki), Zespołu Szkół Zawodowych nr. 1 im. Gen. F. Kleeberga w Dęblinie (dziadek jednej z nauczycielek jest synem ofiary mordu w Górze Puławskiej), I LO w Kraśniku (młodzież zainteresował lokalny bohater Wawrzyniec Szmit i jego tułaczy los) oraz Zespołu Szkół Zawodowych PCEZ w Świdniku (konstruktor Zygmunt Puławski jest patronem szkoły).

Kolejne dwa dni, 17 i 18 listopada, poświęcone będą na montaż filmów oraz warsztaty filmowe zorganizowane w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Młodzież zdobędzie wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu sztuki filmowej i nauczy się w pełni wykorzystywać możliwości jakie daje ogólnodostępny sprzęt multimedialny. Projekt zwieńczy uroczysta gala w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, podczas której powstałe cztery filmy będą miały swoje premiery. Na tym etapie zostanie też wyłoniony i nagrodzony najlepszy z nich.

Gala Finałowa wraz z koncertem odbędzie się 19 listopada w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Początek o godz. 15:00. Warto zobaczyć zarówno krótkie filmy, które nakręci młodzież, jak i koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej, który uświetni uroczystość. WSTĘP WOLNY!

Młodzieżowa Akademia Filmowa Festiwalu NNW to jeden z elementów edukacyjnych Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW, który co roku odbywa się w Gdyni. Projekt skierowany jest do uczniów i studentów a jego celem jest zaangażowanie młodzieży w poznawanie historii, postaci znaczących dla ich społeczności, rozwijanie zainteresowania sztuką filmową oraz nauka kręcenia i produkcji filmów. Inspiracją do stworzenia dokumentu mogą być rodzinne drzewa genealogiczne, dawne fotografie, domowe archiwa, ciekawostki z regionu. Młodzież realizuje filmy pod okiem profesjonalnych operatorów, reżyserów i montażystów Akademii, która zapewnia także profesjonalny sprzęt filmowy.

Akademia Filmowa Festiwalu NNW po raz pierwszy zorganizowała warsztaty dla młodzieży z Lubelszczyzny w 2021 roku. Powstały wówczas cztery amatorskie filmy dokumentalne. Za najlepszy uznany został obraz zatytułowany „Kolonia” opowiadający o tragicznych wydarzeniach we wsi Zbędowice w czasie II wojny światowej. Zrealizowali go uczniowie z II LO im. KEN w Puławach: Hubert Bachanek, Mikołaj Sawczuk i Alicja Wiraszka, którzy otrzymali po 800 zł. na zakup sprzętu filmowego i rozwijanie swojej pasji.

Organizatorem Młodzieżowej Akademii Filmowej Festiwalu NNW w Lublinie jest Stowarzyszenie Scena Kultury.

Partnerem Wydarzenia są: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie i Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie oraz Instytut Pamięci Narodowej i Lubelski Kurator Oświaty, który objął wydarzenie honorowym patronatem.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura – Interwencje. Edycja 2022.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej