Obraz Polaka w zagranicznych filmach i mediach audiowizualnych na konferencji w FINA

przez Monika Tarka-Kilen

“Obraz Polaka w zagranicznych filmach i mediach audiowizualnych” to temat konferencji, którą zorganizowała Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. W dniach 3-4 listopada w Warszawie spotkali się filmoznawcy i medioznawcy, historycy i teoretycy kultury, antropolodzy audiowizualności i politolodzy.

Tematem konferencji jest utrwalony w światowej domenie audiowizualnej (filmy, seriale, gry cyfrowe) – obraz bohatera filmowego identyfikowanego jako “Polak”. Chodzi o rozpoznanie zjawiska pod względem ilościowym, ustalenie i opis kontekstów występowania, mapowanie geograficzne, historyczne i polityczne, analizy poszczególnych komunikatów, a także próbę całościowej interpretacji. Ważnym celem konferencji jest także dążenie do zrozumienia przyczyn stojących za takim, a nie innym obrazem polskiego bohatera w ich komplikacji ideologicznej, ekonomicznej i historycznej, z uwzględnieniem mechanizmów społecznego wytwarzania stereotypów.

– informuje Filmoteka Narodowa.

Efektem konferencji jest obraz konstruktu kulturowego, jaki wyłania się z komunikatów audiowizualnych na temat Polaków, ich historii, obyczajów, systemu wartości, a także historyczna ewolucja tego obrazu. Dążymy do tego, by w oparciu o materiał empiryczny lepiej, bez iluzji i złudzeń, zrozumieć nasze miejsce w dzisiejszym świecie.

Inspiracją dla przedsięwzięcia stała się praca prof. Danushy Goski Bieganski – gościa konferencji – zatytułowana “The Brute Polak Stereotype in Polish-Jewish Relations and American Popular Culture”. Prof. Danusha Goska wygłosiła w czwartek wykład otwierający konferencję. Gośćmi specjalnymi i prelegentami są także: Mieczysław B. Biskupski – profesor Katedry Studiów Polski i Polsko-Amerykańskich w Central Connecticut State University, Kris Van Heuckelom – profesor Katedry Kulturoznawstwa Katolickiego Uniwersytetu w Leuven;  prof. Konrad Kleksa, prof. Tomasz Kłys i prof. Natasza Korczakowska-Różycka  z Uniwersytetu Łódzkiego czy dr Mateusz Werner z Instytutu Pileckiego, tegoroczny przewodniczący Jury na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

Konferencję zorganizowali Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz Katedra Filmu i Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Łódzkiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej