Filmy, warsztaty dla młodzieży i muzyka Gintrowskiego – jubileuszowa X Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW

przez Monika Tarka-Kilen

Rozpoczęła się X Lubelska Retrospektywa Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci. Jubileuszowa odsłona potrwa trzy dni od 19 do 21 października. Po dwóch dniach zajęć filmowych i historycznych w lubelskich szkołach, w piątek można będzie zobaczyć filmy pokazywane i nagradzane w tym roku w Gdyni podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu NNW. W ramach wydarzenia zaplanowano także wyjątkowy spektakl z muzyką Przemysława Gintrowskiego. 

Pierwszego dnia (19 października) w szkołach odbyły się prezentacje filmowe i zajęcia prowadzone przez pracowników pionu edukacji Muzeum Żołnierzy Wyklętych z Ostrołęki. To pierwsze muzeum upamiętniające żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego w Polsce. Młodzież licealna miała też okazję wziąć udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez reżysera i operatora Waldemara Czechowskiego. Program jest realizowany w 6 szkołach: podstawówkach numer 1, 25, i 58, Zespole Szkól Budowlanych przy Słowiczej oraz w 14 i 29 liceum ogólnokształcącym. Warsztaty filmowe zostaną przeprowadzone w dwóch szkołach – 30 LO oraz 29 LO.

W czwartek w lubelskich szkołach odbędą się seminaria z elementami warsztatów filmowych oraz pokazy dokumentów.

W piątek 21 października w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędzie się pokaz z cyklu “Filmy jednego autora”. Cykl został zainaugurowany w zeszłym roku, kiedy zaprezentowane zostały filmy w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego – dyrektora Festiwalu NNW. W tym roku widzowie zobaczą dokumenty reżyser Bogny Bender-Motyki, wielokrotnie nagradzanej na Festiwalu w Gdyni. Będą to: “Dziewczyna ze zdjęcia”, ” Moje Wilno ma smak lodów czekoladowych”, “Polski nie zniszczy nic na świecie. Historia chorążego Antoniego Dołęgi”. Projekcje rozpoczynają się o 12:30.

Na szczególną uwagę zasługuje film „Dziewczyna ze zdjęcia”, którego premiera odbyła się w Londynie 28 września br. w dniu pogrzebu bohaterki filmu Marii Barr.  W marcu ubiegłego roku zdjęcie młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych IPN obiegło świat. Poszukiwania jej tożsamości zakończone zostały sukcesem. Autorka filmów opowie o realizacji każdego z pokazanych dokumentów.

Tego samego dnia wieczorem (21 października) w studio telewizyjnym TVP Lublin zaplanowano spektakl „Przesłuchanie człowieka” w reżyserii i wykonaniu Przemysława Tejkowskiego – widowisko z muzyką Przemysława Gintrowskiego w 10. rocznicę jego śmierci.  Pokaz spektaklu odbył się we wrześniu na Festiwalu NNW w Gdyni, a także na festiwalu „Pamiątki” w Kołobrzegu, gdzie od lat muzycznie goszczą bardowie „Solidarności” przeniknięci poezją Zbigniewa Herberta.

W Retrospektywę wpisuje się również spotkanie z cyklu LubDokument. W środę 19 października odbędzie się pokaz filmu „Ostatnia niedziela w przedwojennym Lwowie” w reżyserii Pawła Narożnika, który pokazał miasto i jego mieszkańców w przeddzień wojny. Początek w Lubelskim Centrum Konferencyjnym o godzinie 17.00.

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021–2030.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej