Wystawa “Bez końca”

przez admin

Multimedialna wystawa poświęcona reżyserowi, spotkania z artystami współpracującymi z reżyserem, okolicznościowe publikacje i wydarzenia towarzyszące – to jedynie namiastka atrakcji, które przygotowało dla nas Narodowe Centrum Kultury Filmowej w ramach obchodów 80. rocznicy urodzin Krzysztofa Kieślowskiego.

Ekspozycja o której mowa dostępna jest już od 26 czerwca. Wystawę “Bez końca, dialogi Krzysztofa Kieślowskiego” możemy zwiedzić w EC1 – instytucji kulturalnej, znajdującej się przy ulicy Targowej 1/3 w Łodzi. Celem projektu jest uczczenie 80. rocznicy urodzin jednej z najwybitniejszych postaci w dziejach polskiej kinematografii. Mało który polski reżyser, scenarzysta mógł poszczycić się tak wieloma nagrodami i wyróżnieniami jak Krzysztof Kieślowski. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć Złotego Lwa z Wenecji dla Trzech kolorów. Niebieskiego, Złoty Glob za film obcojęzyczny Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej w Hollywood oraz najstarszą polską nagrodą filmową – Złotą Kaczką za Czasopismo. Ponadto, został on również odznaczony Orderem Sztuki i Literatury – prestiżową nagrodą przyznawaną we Francji za wybitne osiągnięcia w powyższych dziedzinach. Jego filmy, np. Przypadek, Amator, czy Bez końca można śmiało nazwać klasykami polskiego kina. Miejsce wystawy nie jest przypadkowe, bowiem Krzysztof Kieślowski ukończył szkołę filmową znajdującą się właśnie w Łodzi. To tutaj powstawały jego pierwszy pomysły, projekty i inspiracje, które dziś możemy podziwiać na wystawie w łódzkim centrum EC1.

Autorzy ekspozycji zabiorą nas w podróż po życiu słynnego reżysera zaczynając od dzieciństwa, przez okres studiów i pierwszych dokumentów aż po szczyt kariery polskiego scenarzysty. Wystawa porusza wiele problemów związanych z twórczością Kieślowskiego. Są to między innymi różnorodne tematy moralno-etyczne, dylematy polityczne czy zagadnienia egzystencjonalne. Różnorodne eksponaty, w tym oryginalne dokumenty, szkice scenariuszy, fotografie i pamiątki pozwolą nam zagłębić się w niezwykły świat filmów fabularnych i dokumentalnych reżysera. Wiele z obiektów na wystawie zostanie publicznie pokazanych po raz pierwszy.

Ekspozycja Narodowego Centrum Kultury Filmowej będzie dostępna do zwiedzenia jeszcze do 12 września.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej