Wystawy z cyklu “Mamo, ja nie chcę wojny” . Przejmujące rysunki polskich dzieci z 1946 roku i ukraińskich z 2022

przez Monika Tarka-Kilen

“Mamo, ja nie chcę wojny!” – to tytuł wystawy zorganizowanej przed Pałacem Staszica w Warszawie. Są na niej pokazane rysunki polskich dzieci z 1946 roku, a więc tuż po zakończeniu II wojny światowej, oraz współczesne prace dzieci z Ukrainy, gdzie toczy się krwawy konflikt zbrojny.

W kilkunastu polskich miastach można oglądać wystawy rysunków polskich i ukraińskich dzieci, przedstawiające ich wojenne przeżycia z czasów II wojny światowej i trwającej obecnie agresji Rosji na Ukrainę.

Są to rysunki pełne dramatu, śmierci, krwi i zdarzeń wojennych. Okazało się, że obrazki stworzone całkiem niedawno przez ukraińskie dzieci mają bardzo wiele wspólnego z tymi sprzed ponad 70 lat. – To pokazuje, że dzieci na świecie patrzą na wojnę w bardzo podobny sposób

– mówił w audycji “Klub Trójki” w Programie 3 Polskiego Radia Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych, z którego inicjatywy zorganizowano wystawę.

Wystawa powstała w ramach polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego i prezentuje historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, które były zapisem ich przeżyć z czasów II wojny światowej i okupacji niemieckiej oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z toczącą się obecnie wojną na Ukrainie.

W konferencji inaugurującej warszawską wystawę wzięli udział dr Dorota Sadowska z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Olga Kulinich z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, dyrektor Archiwum Akt Nowych Mariusz Olczak, oraz Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Wasyl Zwarycz.

Wystawy podobne do tej z Warszawy można oglądać w 15 innych polskich miastach, w których znajdują się siedziby Archiwów Państwowych lub ich oddziały: w Bielsku-Białej, Częstochowie, Ełku, Gorzowie Wielkopolskim, Kaliszu, Kielcach, Koszalinie, Malborku, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Przemyślu, Siedlcach, Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze.

Ponadto w lipcu, sierpniu i wrześniu ekspozycje zostaną otwarte w kolejnych 9 miastach: Krakowie, Lesznie, Lublinie, Opolu, Piotrkowie Trybunalskim, Rzeszowie, Szczecinie, Tomaszowie Mazowieckim i Sandomierzu. Dodatkowo we wrześniu organizatorzy mają zamiar zorganizować spotkanie żyjących do dziś autorów rysunków, których udało się odnaleźć.

Źródło: Archiwum Akt Nowych, Facebook, polskieradio.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej