Słodkie Święto miodu w Witonii

przez Monika Tarka-Kilen

“Jak pszczoły do ula” – tak nazywa się święto miodu, które odbyło się 3 lipca w niedzielę w Witoni. Na festynie bawiły się tłumy mieszkańców. Był barwny roztańczony pochód, wesoła muzyka i degustacja różnego rodzaju miodów z lokalnych pasiek. 

Święto Miodu rozpoczęło się uroczystą mszą świętą o godz. 12 w kościele w Witoni. Następnie uczestnicy przeszli barwnym orszakiem na plac przy szkole podstawowej. W orszaku nie zabrakło mieszkańców przebranych w kolorowe stroje oraz tańczących grup ubarwiających pochód.

Potem przy witońskiej szkole podstawowej rozpoczęła się część oficjalna i artystyczna wydarzenia. Na scenie wystąpili: Orkiestra Dęta OSP Witonia, Łęczyckie Zespoły Taneczne z „Arti Katherina Dance Studio”, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Witoni, zespół ludowy „Witonianki” oraz dzieci i młodzież z GOKSiR w Witoni (“Witonianki”, “Mirabelki”, “Echo”).

Gwiazdą tegorocznego festynu był Zespół „CYGAŃSKI TABOR”, który zgromadził przed sceną liczną publiczność, która pomimo deszczu została przed sceną do samego końca występu.

Nie zabrakło też stoisk z miodami oraz pysznych potraw przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Można było próbować miodów z okolicznych pasiek – rzepakowych, wielokwiatowych, akacjowych, lipowych, faceliowych, nawłociowych, wiesiołkowych, słonecznikowych. Mistrzowie pszczelarscy chętnie opowiadali o swojej pracy.

Skosztować można było także czegoś bardziej konkretnego: kiełbaski, kaszanki z grilla oraz potraw przygotowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Witońskiej, Koło Gospodyń z Romartowa czy Koło Gospodyń z Szamowa.

Najmłodsi mogli zaszaleć na trampolinach, dmuchańcach i karuzelach a potem zjeść lody i watę cukrową.

Święto miodu w Witonii Źródło: gminawitonia.pl

Źródło: Facebook, Nasze miasto Łęczyca, GOKSiR w Witoni,  Gmina Witonia.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej