Uczestnik walk o Monte Cassino kpt. Władysław Dąbrowski na otwarciu Muzeum Techniki Militarnej w Kłaninie

przez Monika Tarka-Kilen

Niemiecki Stug, armata Flak 8,8 czy Carrier – mały transporter piechoty z polską historią, autentyczne umundurowanie z czasów wojny, amunicja, broń – również ta polska – to tylko część ekspozycji powstałego w Kłaninie Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza. Muzeum właśnie zostało uroczyście otwarte i można je zwiedzać od 1 lipca.

Kolekcja jest wynikiem historycznych pasji twórcy muzeum pana Mateusza Delinga. Wśród eksponatów są wciąż działające pojazdy z czasów II wojny światowej. W uroczystym otwarciu muzeum uczestniczył 99-letni weteran walk o Monte Casino kapitan Władysław Dąbrowski, który jeździł m.in. Carrierem.

30 czerwca o godz. 12:00 odbyła się uroczystość otwarcia Muzeum Pancernego w Kłaninie. Na zaproszenie Mateusza Delinga, twórcy i właściciela muzeum przybyło wielu znamienitych gości, ale tym najważniejszym był weteran 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, kpt. Władysław Dąbrowski, bohater i wspaniały człowiek. Dziękujemy naszym gościom za przybycie i dobre słowa na początek tej wielkiej przygody, jaką będzie nasze Muzeum Pancerne w Kłaninie.Od jutra, od godz. 10:00 zapraszamy wszystkich zwiedzających.

– czytamy na stronie społecznościowej kłanińskiej placówki. Muzeum jest czynne codziennie w godz. 10:00 – 18:00.

Wystawę rozpoczyna wierna kopia gdyńskiej ulicy z roku 1939. Dalej prezentowany jest oryginalny sprzęt z okresu II wojny światowej. Oglądając wystawy można poznać historię przedmiotów i maszyn a przede wszystkim historię ludzi, którzy oddali życie za naszą wolność.

Muzeum opowiada o roli Polskiego Żołnierza w zwycięstwie nad Niemcami w czasie II wojny światowej. Gromadzi i udostępnia zbiory z zakresu historii polskiego oręża oraz techniki militarnej ze szczególnym uwzględnieniem historii Pomorza.

– informują pomysłodawcy muzeum.

Placówka chce stale powiększać swoją kolekcję i pokazywać eksponaty prezentujące m.in. historię techniki (np. radiostacje niemieckie i polskie m.in. MWEC), historię nauki (np. mapy i książki historyczne), pojazdy wojskowe (np. samochód ciężarowy STEYR 1500A, czołg T-34), militaria i uzbrojenie (np. Mauser 98K, Mauser 98 Radom, MG34, MG42, STG44, MP40, P08, P38, WIS, hełmy i wyposażenie żołnierzy polskich i niemieckich).

Założycielem i właścicielem Muzeum Techniki Militarnej i Historii Pomorza w Kłaninie jest Fundacja Exercitus. Muzeum ma swoją siedzibę w Pałacu Kłanino.

Źródło: muzeum.klanino.pl, Facebook, TVP3.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej