Wystawy, spacery historyczne i spotkania teatralne – stolica świętuje 100. rocznicę urodzin Mirona Białoszewskiego

przez Monika Tarka-Kilen

30 czerwca przypada sto rocznica urodzin autora „Obrotów rzeczy”, „Pamiętnika z powstania warszawskiego” czy „Chamowa” – Mirona Białoszewskiego. Rok 2022 to Rok Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji zaplanowano w stolicy wiele wydarzeń kulturalnych poświęconych temu warszawiakowi. 30 czerwca zostanie otwarta wystawa „Białoszewski nieosobny” w Muzeum Woli, ale obchody związane z dzisiejsza rocznicą zaplanowane są w stolicy aż do jesieni.

Wystawa w Muzeum Woli pokazuje życie i twórczość poety w nowy sposób. Opowiada o sieci artystycznych inspiracji i relacjach Białoszewskiego z innymi twórcami działającymi w Warszawie lat 40., 50. i 60. Można będzie ją oglądać między 1 lipca a 15 grudnia 2022 r.

Kolejne rocznicowe wydarzenia zaplanował na 3 lipca Dom Spotkań z Historią, który zaprasza tego dnia na spacer po Warszawie Mirona Białoszewskiego – tej, która wciąż jest, z realnymi domami, kamienicami i ulicami oraz tej, która pozostała jedynie we wspomnieniach i jego twórczości. O cyrkach, kinach i duchu kulawej Mani oraz miejscach związanych z Białoszewskim będzie opowiadać przewodniczka – Marta Gawryluk.

W dniu urodzin poety domy kultury organizują specjalne wydarzenia upamiętniające Białoszewskiego i jego twórczość. Wolskie Centrum Kultury w ramach cyklu „Retro Czwartek” zaprasza na wydarzenie pt. “Białoszewski 100”. To specjalny projekt, który składa się z części muzycznej i teatralnej opartych na tekstach poetyckich Białoszewskiego. A na Ursynowie przez cały dzień w przestrzeni Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy” będzie prezentowana instalacja audio składająca się z nagrań dźwięków z ursynowskich blokowisk połączona z tekstami i wierszami czytanymi przez Mirona Białoszewskiego.

30 lipca w PROMie Kultury Saska Kępa zaplanowano koncert związany z premierą płyty zatytułowanej „Powidoki / Portrety Mirona Białoszewskiego” Ygora Przebindowskiego. Z kolei w Klubie Literackim „Metafora” w Ośrodku Kultury „Arsus” jesienią zaplanowano wieczór poetycki poświęcony twórczości wybitnego warszawskiego literata. Od czerwca do września na wystawy książek i prezentacje multimedialne na temat poety zaprasza Biblioteka Praga Południe. Biblioteka w Dzielnicy Wola także planuje działania poświęcone upamiętnieniu Mirona Białoszewskiego. Odbędą się m. in.: prelekcja, spacer, konkurs poetycko-prozatorski, konkurs recytatorski, SLAM poetycki i kącik gier wirtualnych.

Źródło: UM Warszawa, Facebook, dzieje.pl, Wikimedia Commons.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej