Premiera dzienników “Na polskiej ziemi” . Wspomnienia Attili Szalaiego w końcu w polskiej wersji

przez Monika Tarka-Kilen

Historia niezłomnego Węgra, który w szarych latach PRL szukał w Polsce wolności dotrze pod polskie strzechy. Attila Szalai swoją bogatą biografię zapisał w pamiętnikach, które staraniem IPN oraz Instytutu Felczaka zostały wydane po Polsku. Dzisiaj w Przystanku Historia w Warszawie odbyła się promocja książki. Wśród zaproszonych gości była m.in żona autora Marta oraz Pani Ambasador Węgier JE Orsolya Zsuzsanna Kovács.

“Na polskiej ziemi” to wspomnienia Attili Szalaiego (1950–2020), węgierskiego dziennikarza i tłumacza, dyplomaty, historyka, działacza opozycyjnego, animatora życia kulturalnego, diarysty i pasjonata fotografii, który w latach 1976–1990 mieszkał w Polsce.

Autor dokumentuje, jak tworzy się historia oraz jak on sam radził sobie w gospodarce niedoboru – a wszystko to czyni z wielkim poczuciem humoru. Attila, doświadczony chorobą, spieszył się aby wydać tę książkę. Jeszcze za jego życia Dzienniki ukazały się w języku węgierskim. Dzisiaj doczekały się polskiego przekładu.  Na razie ukazał się Tom 1 Dzienników, opisujących lata 1976–1981.

Czytelnicy z Dzienników mogą się dowiedzieć m.n. kogo lubił Szalai, a kogo nie darzył sympatią. Jak Atilla radził sobie w gospodarce niedoboru,  jakich prac się podejmował na czarno i jak smakowało piwo w warszawskich zakładach gastronomicznych klasy „0” .

W czasie promocji książki przedpremierowo został wyświetlony fragment filmu Autóstoppal a szabadság felé (Autostopem ku wolności) z 2021 r. w reżyserii Ferenca Zajtiego opowiadającego o tzw. pokoleniu autostopowiczów, tj. Węgrów, którzy w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych doświadczali poczucia wolności w Polsce.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej