IX Finał Międzynarodowego Konkursu Historycznego o Żołnierzach Wyklętych

przez Monika Tarka-Kilen

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się uroczysta Gala podsumowująca IX Międzynarodowy Konkurs Historyczny o Żołnierzach Wyklętych. Gościem honorowym Gali była córka Rotmistrza Pileckiego – Pani Zofia Pilecka-Optułowicz.

Organizatorem konkursu był Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego, Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą wraz z kilkoma szkołami polskimi przy placówkach dyplomatycznych RP.

Żołnierze Wyklęci byli dowodem na to, co możecie odnaleźć u swoich rodziców, u swoich dziadków czy pradziadków, czyli szczególnego umiłowania wolności. Jeśli patrzylibyśmy na was jako na wspólnotę narodową, na to, co was łączy – to właśnie przekonanie, że chcemy być ludźmi wolnymi, że chcemy żyć w suwerennym wolnym państwie.

Tym, co wydaje mi się, że powinno mieć wartość szczególną jest to, że chociaż część z was przygotowywała prace plastyczne, artystyczne, pisała wiersze… to wszyscy w tych ostatnich miesiącach byliście historykami i zajmowaliście się poznawaniem historii, a dla historyka szczególnie ważne jest to, by spróbować odwiedzać miejsca szczególnie ważne związane z życiorysami postaci, o której się piszę.

– mówił do uczestników konkursu Filip Musiał, dyrektor Muzeum.

Konkursy zarówno plastyczne, jak i literackie czy filmowe skierowane były m.in. do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Jedną z nagrodzonych była Apolonia Gołębiewska, która miała przywilej spotkać się z Marią Mirecką – Loryś, Komendantką Główną NZW Kobiet na kraj. Zdjęcia do filmu o bohaterce robiła 2 maja tego roku, dosłownie na 3 tyg. przed śmiercią 106-letniej pani Marii.

Jestem bardzo szczęśliwa, że mogłam poznać w swoim życiu tak wyjątkową kobitę, która zarówno podczas wojny jak również żyjąc na emigracji potrafiła bezgranicznie kochać Polskę i pomagać innym. Jest moim idolem i Jej dedykuje ten krótki film.

– powiedziała wzruszona ósmoklasistka, która za film “Tropem Marii” otrzymała II nagrodę oraz dwie Nagrody Specjalne.

Gratulujemy wszystkim którzy sprawili, że młodzi filmowcy, plastycy, poeci zbliżyli się do prawdy o Żołnierzach Wyklętych.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej