Artysta amator namalował znanych suwalczan

przez Monika Tarka-Kilen

Ponad 30 portretów „Zasłużonych dla Ziemi Suwalskiej” można oglądać na wystawie w Suwałkach. Obok wielkich postaci historycznych, jak Józef Piłsudski czy Maria Konopnicka, nie brakuje też współczesnych polityków, samorządowców czy księży. Wernisaż wystawy prac artysty amatora i suwalczanina Macieja Jedlińskiego zatytułowanej „Zasłużeni dla Ziemi Suwalskiej odbył się 20 czerwca w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

Na wystawie portrety ikon, które zna cała Polska, takich postaci jak Józef Piłsudski, czy urodzona w Suwałkach Maria Konopnicka, przeplatają się ze współczesnymi zasłużonymi dla miasta i regionu. Jeden z portretów przedstawia na przykład Marka Urbanowicza, który od ponad 30 lat uczy języka polskiego w I LO w Suwałkach i naucza już kolejne pokolenie mieszkańców miasta.

Inny bohater wystawy to starosta suwalski Witold Kowalewski. Obok niego Jarosław Schabieński z Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Autorem 34 portretów jest suwalczanin Maciej Jedliński, były nauczyciel i urzędnik, a z zamiłowania rysownik. Pan Maciej od kilkudziesięciu lat mieszka w Suwałkach. Przygodę z malowaniem rozpoczął 10 lat temu. W swoim malarstwie inspiruje się suwalszczyzną i chce by ten rejon był znany w całej Polsce.

Wystawę amatorskich portretów może zobaczyć każdy w patio suwalskiej uczelni. Będzie ona prezentowana do końca czerwca.

Źródło: TVP Białystok, Niezwykłe Suwałki, Suwałki Info.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej