Rocznica urodzin pułkownika Kuklińskiego. 30 czerwca uroczyste otwarcie Muzeum Zimnej Wojny

przez Monika Tarka-Kilen

92 lata temu, 13 czerwca 1930 roku, urodził się płk Ryszard Kukliński – oficer Sztabu Generalnego Ludowego Wojska Polskiego, który na początku lat siedemdziesiątych nawiązał współpracę z amerykańskim wywiadem. Jako „Jack Strong” przekazał mu m.in. strategiczne plany Układu Warszawskiego, w których teren naszego kraju określany był jako teren działań wojennych w konflikcie między Zachodem a Blokiem Sowieckim.

Kukliński będzie fascynował historyków i publicystów, wszystkich ludzi, będzie się o nim dyskutować w przyszłości i w końcu zostanie powszechnie uznany za bohatera

– napisał Jan Nowak-Jeziorański we wstępie do polskiego wydania książki „Ryszard Kukliński. Życie ściśle tajne” Benjamina Weisera.

Warto przy okazji dzisiejszej rocznicy odwiedzić Muzeum Zimnej Wojny im. generała Kuklińskiego, które powstaje w Warszawie. Placówka powstaje w wyniku rozwoju Izby Pamięci Generała Kuklińskiego istniejącej od 2006 roku.

Przez 15 lat trwało poszukiwanie eksponatów, które można zobaczyć na ekspozycji. Wśród nich m.in. płaszcz wojskowy Kuklińskiego, jego medale i ordery. Niedawno trafił do muzeum Distinguished Intelligence Medal – odznaczenie, którym Ryszard Kukliński został uhonorowany w USA przez CIA za ważny wkład w działalność Agencji. Stał się tym samym pierwszym w historii Polakiem odznaczonym medalem CIA.

Medal, który prezentujemy, trafił do Polski po 40 latach. Pułkownik Kukliński otrzymał go zaraz po zakończeniu swojej misji na wniosek dyrektora CIA Williama Caseya i był pierwszym odznaczonym spoza USA

– mówił przy okazji ekspozycji medalu na początku tego roku dyrektor Izby Pamięci Filip Frąckowiak. Dodał, że na wystawie prezentowane są również inne wyróżnienia przyznawane po 1989 r. płk. Ryszardowi Kuklińskiemu, między innymi akty nadania honorowego obywatelstwa miast.

Muzeum znajduje się w miejscu wyjątkowym. To podziemia dawnego komisariatu milicji obywatelskiej, w którym zamordowano maturzystę – Grzegorza Przemyka. Pokazuje rywalizację dwóch bloków w okresie zimnej wojny z polskiej perspektywy.

Izba Pamięci Generała Ryszarda Kuklińskiego przy ul. Kanonia 20/22 została założona w 2006 r. przez prof. Józefa Szaniawskiego, działacza opozycji antykomunistycznej, przyjaciela i pełnomocnika Ryszarda Kuklińskiego. Przygotowywane w tym miejscu Muzeum, można już zwiedzać, ale oficjalnie jego działalność zostanie zainaugurowana 30 czerwca 2022 roku.

Źródło: Facebook, muzeumzimnejwojny.com

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej