Eliminacje do Festiwalu Piosenki Niezłomnej w Muzeum na Rakowieckiej

przez Monika Tarka-Kilen

Młodzież całej Polski śpiewa piosenki Żołnierzy Niezłomnych. 10 czerwca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyły się warszawskie przesłuchania do VII Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza “Kima”. Eliminacje do Festiwalu trwają od kwietnia w całej Polsce. Finał będzie miał miejsce w listopadzie w Krakowie.

W eliminacjach w Warszawie zwyciężyła młodzież z Żyrardowa i Fundacji Gwiazd prowadzonej przez Krzysztofa Gwiazdę – kompozytora, śpiewaka operowego, artystę estradowego, reżysera, autora tekstów, producenta muzycznego i pedagoga. Jest on też autorem programu Dajmy Głos Historii. Sam wykonuje arie i pieśni patriotyczne i zachęca do tego młodzież.

VII Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza “Kima” to przedsięwzięcie, któremu przyświecają dwa najważniejsze cele. Upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956.

Temat Festiwalu stanowią pieśni i wydarzenia umiejscowione w kontekście II Wojny Światowej oraz dekady po jej zakończeniu.

Postać patrona Festiwalu nie jest przypadkowa. Henryk Rasiewicz KIM był żołnierzem 3. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Poza walką z bronią w ręku ramię w ramię z innymi żołnierzami Brygady kpt. Gracjana Froga SZCZERBCA, przysłużył się Ojczyźnie także w inny sposób. Jest on bowiem autorem wielu pieśni partyzanckich.

Teksty stworzone przez Henryka Rasiewicza, szybko stawały się popularne w innych oddziałach Armii Krajowej, tak jak śpiewana na melodię “Rozszumiały się wierzby płaczące” – “Noc zapada nad cichym jeziorem”. Przepiękna ballada “Na znojną walkę”, autorstwa KIMA,  stała się nawet hymnem całej Kresowej AK.

Żródło: piosenkaniezlomna.pl, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej