“Festiwal rekordów na Orliku” rozruszał młodzież z Barlinka. Na trasie festiwalu jeszcze sześć miast

przez Monika Tarka-Kilen

“Festiwal rekordów na Orliku” dotarł 9 czerwca do Barlinka. Uczestniczyło w nim 120 uczniów trzech szkół – „jedynki”, „czwórki” i “Radosnej” oraz Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym “Bratek”. Były skoki, rzuty, slalomy i wyścigi w workach. Teraz Festiwal rusza do kolejnych miast w Polsce.

W dziewięciu różnych zakątkach Polski, w tym w zachodniopomorskim Barlinku, dzieci szkół podstawowych zaproszono  do zabawy w “Festiwalu rekordów na Orliku”. Impreza, finansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, nie zakłada rywalizacji drużynowej czy klasowej. Jej ideą jest nauka pokonywania własnych słabości. Każdy walczy o własne rekordy.

W sumie, w sportowej przygodzie udział wzięło ponad 1000 uczniów. Forma luźnej zabawy ma zachęcić do ruchu uczniów, którzy nie uprawiają na co dzień sportu i nie mają na swoim koncie żadnych sportowych osiągnięć. Formuła imprezy ma spowodować, że przestaną przed aktywnością fizyczną uciekać.

Program Festiwalu rekordów na Orliku obejmuje od 6 do 12 konkurencji o charakterze sprawnościowym, wykonywanych indywidualnie, w parach lub większych grupach, przez dzieci i młodzież w wieku 6-18 lat. Bicie rekordów poprzedza ogólna rozgrzewka wszystkich uczestników.

Przykładowe konkurencje to rzucanie rzutkami do tarczy (zdobycie największej liczby punków w 10 rzutach), odbijanie balonika głową (odbicie największą liczbę powtórzeń przez minutę lub do upadku balonika), przeskoki obunóż nad piłką (największa liczba przeskoków w ciągu 1 minuty), odbijanie lotki rakietkami do kometki (próba w parach, największa liczba odbić w 3 minuty lub do upadku lotki lub błędu odbijającego, odbijanie piłki siatkowej przez grupkę 4-6 dzieci sposobem górnym, dolnym lub mieszanym (największa liczba odbić do upadku piłki lub błędu uczestnika), toczenie piłki na czas po slalomie tam i z powrotem.

Wydarzenie sportowe nawiązuje rownież do lokalnej historii walki o niepodległość Ojczyzny. W ramach zajęć przeprowadzany jest quiz historyczny.

“Festiwal rekordów na Orliku 2022” rozpoczął się 1 czerwca w Pucku na Pomorzu. 9 czerwca odwiedził Barlinek. Kolejne miejscowości na tegorocznej mapie akcji to Władysławowo, Władysławów, Orońsko, Monkinie, Łagiewniki, Lipusz, Olecko i Unisław.

Źródło: orlysportu.pl, Facebook, TVP3.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej