Popowo Borowe uczci 19 czerwca rocznicę śmierci żołnierzy patrolu “Roja”

przez Monika Tarka-Kilen

Popowo Borowe jak co roku uczci kolejną rocznicę śmierci Niezłomnych Żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z samodzielnego patrolu należącego do oddziału ppor. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój”. Uroczystości zaplanowano, po dwóch latach pandemicznej przerwy, na 19 czerwca.

Ppor. Władysław Grudzińskiego ps. „Pilot” – dowódca patrolu, ppor. Kazimierz Chrzanowski ps. „Wilk” i „Ketling”, ppor. Czesław Wilski ps. „Brzoza” i „Zryw” oraz ppor. Hieronim Żbikowski ps. „Gwiazda” i „Twardowski” polegli 22 czerwca 1950 roku w Popowie Borowym w nierównym boju z obławą zorganizowaną przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa.

Ci Bohaterowie zajmują szczególne miejsce w naszych sercach i naszej pamięci – byli oni trwale związani z Nasielską Ziemią, dzielni i waleczni. Od kilku lat rocznicę ich ostatniej walki upamiętniamy w Popowie Borowym w niedzielę przypadającą najbliżej daty śmierci. Sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pozwala przez ostatnie dwa lata na organizację wydarzenia w sposób tradycyjny. W tym roku wracamy!

– napisał nam Andrzej Pacek z “Reduty. Ciechanowskiego Pisma Historycznego”.

Mieszkańcy Popowa, Nasielska i okolic oddadzą bohaterom w niedzielę, 19 czerwca br. W planie uroczystości, msza i złożenie kwiatów pod krzyżem w Popowie Borowym upamiętniającym poległych Żołnierzy Niezłomnych. Odczytany też zostanie Apel Poległych.

Uroczystości zakończy Bieg “Tropem Wilczym”. Organizowany od 2018 roku w Popowie Borowym przy okazji uroczystości bieg, także wraca po pandemicznej przerwie do tradycyjnej formy. Jego uczestnicy tuż po uroczystości przy krzyżu, spotkają się w Popowie Borowym przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej, gdzie będzie start biegu.

 

Źródło: Reduta. Ciechanowskie Pismo Historyczne.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej