Pod hasłem “Nowa Europa” rusza XII Kongres Polska Wielki Projekt

przez Monika Tarka-Kilen

“Nowa Europa” – pod taki hasłem w dniach 10-12 czerwca w Arkadach Kubickiego w Warszawie odbędzie się XII Kongres Polska Wielki Projekt. Na Kongresie można będzie spotkać wiele wybitnych postaci ze świata nauki, polityki i biznesu min. Bronisław Wildstein, Andrzej Zybertowicz prof. Andrzej Szczerski czy prof. Andrzej Legutko.

Od 10 do 12 czerwca w Warszawie toczyć się będą dyskusje na temat ważnych zagadnień dla Polski i Europy. Głównym tematem kongresu będzie wojna na Ukrainie. Pierwszy panel pt. “Wojna przyszła do Europy – Czy żyjemy w nowej erze?” rozpocznie się w piątek o godz. 11.00. Jednym z panelistów ma być premier Mateusz Morawiecki.

Przez trzy kongresowe dni zostaną podjęte tematy m.in. Trójmorza, Rosji, nowoczesnych technologii, kwestii unijnych czy regionu Europy Środkowej. Na zakończenie, w niedzielę przed godz. 15.00, zaplanowano wręczenie nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Uczestnicy wydarzenia będą rozmawiać m.in. o nowych wyzwaniach związanych ze zmienioną architekturą bezpieczeństwa na naszym kontynencie.

Widzimy, do czego może doprowadzić zerwanie łańcuchów dostaw np. z Ukrainy i Rosji, które produkują 30 proc. pszenicy w skali światowej. To wszystko grozi głodem w krajach Trzeciego Świata. Zerwanie łańcucha dostaw z Chin do Europy grozi tym, że właściwie przemysł farmaceutyczny i chemiczny zostaną odcięte od podstawowych komponentów. To sprawia, że musimy jakoś się w tym odnaleźć i to bezpieczeństwo sobie zapewnić

– mówił w Pr. 2 Polskiego Radia Grzegorz Górny, prezes Fundacji Polska Wielki Projekt.

Celem Kongresu jest podnoszenie poziomu debaty publicznej, budowanie więzi społecznych i diagnozowanie kluczowych szans i wyzwań dla rozwoju Polski. Tegoroczna, dwunasta edycja pod hasłem Nowa Europa to odważne spojrzenie na perspektywy dla Polski i Europy, która ma szansę na powrót do korzeni, w kontekście wojny na Ukrainie i gwałtownych zmian na świecie.

Źródło: Polskie Radio pr. 2, Fundacja Polska Wielki Projekt, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej