Rusza 10. festiwal szkół lalkarskich LALKANIELALKA

przez Monika Tarka-Kilen

Spektakle i etiudy studentów szkół lalkarskich, przedstawienia profesjonalnych teatrów, a także m.in. parada teatralna, wystawy i warsztaty złożą się na jubileuszowy, 10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku. Festiwal rozpoczyna się 18 czerwca.

Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata i prezentuje nowe formy pojawiające się w teatrze lalkowym. To jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce i największe tego typu wydarzenie w Europie. Jedyny festiwal w Polsce prezentujący szkoły lalkarskie z całego świata. Co ciekawe, nie ma charakteru konkursu. To, jak zaznaczają organizatorzy, twórcze spotkanie, dialog, wymiana i inspiracja, splecione w dwóch nurtach (studenckim i profesjonalnym). Dziesiąty Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA odbędzie się w dniach 18-25 czerwca.

Białystok lalką stoi

–  mówił w środę na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak zaznaczył, wydarzenie jest ogromną promocja naszego miasta a mieszkańcy bardzo go cenią i lubią.

Tegoroczny nurt studencki stworzy osiem uczelni wyższych, które zaprezentują ponad 30 spektakli. Na scenie wystąpią obydwie polskie szkoły lalkarskie, z Białegostoku i Wrocławia, słowacka i czeska Akademia Sztuk Scenicznych, uczelnie ze Stuttgartu i Berlina oraz z Kijowa i Charkowa.  Mocno ma być zaakcentowany w tym roku aspekt ukraiński a to za sprawą prezentacji przygotowanych przez studentki-uchodźczynie, które znalazły schronienie w Białymstoku i Wrocławiu. Ponadto w programie znalazły się seminaria popularno-naukowe, wykłady w stylu TED, warsztaty, improwizacje studenckie, wystawy, promocje książek.

Nurt profesjonalny skupia zespoły, które prezentują innowacyjne podejście do sztuki lalkarskiej i teatru ożywionej formy. W tym roku zaprezentują się między innymi Teatro de Ferro (Portugalia), Merlin Puppet Theatre (Grecja/Niemcy), ALFA Divadlo (Czechy), Bábkové divadlo v Košiciach (Słowacja), Duda Paiva Company (Holandia), a także Białostocki Teatr Lalek. Spektakle twórców profesjonalnych na scenie BTL rozpoczną się już 18 czerwca poprzedzając inaugurację festiwalu. Uroczyste otwarcie, połączone z paradą, odbędzie się 21 czerwca.

Program spektakli z nurtu profesjonalnego znajduje się w załączniku. Harmonogram obejmujący wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu będzie dostępny na stronie Akademii Teatralnej.

Organizatorami są Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie – filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Źródło:TVP3 Białystok, Urząd Miasta Białegostoku, Facebook, Dziennik Teatralny.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej