Przekazywanie historii przez naukę pierwszej pomocy. IPN w Podjazdach uruchamił projekt #DruzynaInki

przez Monika Tarka-Kilen

Projekt #DruzynaInki to nowy projekt edukacyjny Instytutu Pamięci Narodowej. Lekcje historii maja być połączone z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej. Ich patronką jest Danuta Siedzikówna ps. Inka, bohaterska sanitariuszka 5 Wileńskiej Brygady AK.

Zajmujemy się historią, ale na bazie historii chcemy tworzyć bardziej obywatelski, bardziej odpowiedzialny i świadomy świat (…). Projekt nosi w sobie walor edukacyjny, edukacji historycznej, ale przede wszystkim uczy tego, że możemy pomóc drugiemu człowiekowi w sytuacji kryzysowej.

– mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki w czasie konferencji prasowej w Szkole Podstawowej im Danuty Siedzikówny w Podjazach opowiadając o założeniach projektu #DruzynaInki. Jest on realizowany przez Biuro Przystanków Historia IPN.

Instytut Pamięci Narodowej od początku kwietnia zorganizował około 100 praktycznych lekcji historii połączonych z nauką pierwszej pomocy przedmedycznej. Wzięło w nich udział ok. 1600 uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego.

Zajęcia są przeprowadzane głównie w małych miejscowościach, takich, w jakich mieszkała także „Inka”.

Chcemy tym samym dotrzeć do uczniów, którym trudniej jest skorzystać z oferty IPN. Wpisuje się to w założenia tzw.: Terenowego Przystanku Historia. W nowym roku szkolnym 2022/2023 rozpocznie się kolejny etap projektu, który obejmie także województwa zachodniopomorskie i pomorskie

– wyjaśnia IPN.

Lekcje prowadzą specjaliści od pierwszej pomocy przedmedycznej. Każde zajęcia dzielą się na dwie części. W pierwszej uczestnicy poznają życie „Inki” oraz jej rodziny. Po historycznym wstępie, w drugiej części lekcji, prowadzone jest teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Połączenie historii i szkoleń pierwszej pomocy przedmedycznej koresponduje z nowoczesną zasadą interdyscyplinarności w nauczaniu. Zajęcia w ramach projektu #DruzynaInki, dodatkowo wpisują się w dydaktyczną zasadę odziaływania na wiele zmysłów, w celu lepszego przyswojenia materiału nauczania. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymuje podręczną apteczkę

– informuje IPN.

Żródło: IPN

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej