Wzruszające rodzinne występy podczas X edycji Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin

przez Monika Tarka-Kilen

Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin powrócił po przerwie spowodowanej pandemią. 16 maja 2022 roku Na scenie Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia zaprezentowało siedem rodzinnych zespołów, łącznie 18 osób. Taki festiwal to wyjątkowa okazja do wspólnego muzykowanie, pierwszych publicznych występów oraz zarażania innych rodzin swoją pasją. 

Jak zaznaczył organizator wydarzenia, czyli Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu, wciąż aktualne są słowa Czesława Miłosza, które zostały przywołane podczas jubileuszowego, dziesiątego Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin:

Już to, że zebrali się z różnych dzielnic miasta, z różnych układów rodzinnych,
z różnych mieszkań, domów, widoków ze swego okna, i razem wykonują,
czyli razem poddają się rozkazowi zapisanych na papierze dźwięków,
jest godne podziwu.

Po przerwie spowodowanej pandemią powrócił Sieradzki Festiwal Muzykujących Rodzin. Dziesiąta edycja stała się pretekstem do wspomnień. O swojej przygodzie z Festiwalem opowiedziały rodziny Nowaczyków i Grześkowiaków, które od 2011 roku regularnie biorą udział w imprezie. Została również ujawniona tajemnica pochodzenia logo Festiwalu.

Obrazem, który stał się inspiracją dla pana Czesława Łacwika jest „Alegoria słuchu” z 1617 r., którego twórcami byli Jan Breughel Starszy i Peter Paul Rubens. Jest to bardzo ciekawe dzieło – przeznaczone nie tylko do oglądania, ale także do słuchania. Zatrzymując uwagę na poszczególnych fragmentach dzieła możemy „usłyszeć” dźwięki skojarzone z aktualnie oglądanym elementem – jak wyjaśniono.

Na Festiwalu rozbrzmiewały różne utwory. Każda rodzina przedstawiła to, co im „w duszy gra”. Zosia, Wiktoria i Klara Nowaczykówny zmierzyły się z utworem opracowanym na sześć rąk „The long haired lady” Dominique Lawalree. Alicja Grześkowiak przy akompaniamencie swojej siostry Marii zaśpiewała „My heart will go on” Celin Dion, a towarzystwie swojego taty Andrzeja „Someone like you” z repertuaru Adele.Rodzina Wieczorków zagrała utwór ze ścieżki dźwiękowej filmu „Serenada w Dolinie Słońca” – „Chattanooga Choo Choo” – Wojtek grający na perkusji wraz ze swoim tatą Marcinem (akordeon) .

Po raz pierwszy gości na Festiwalu zagrała rodzina Milaków. W ich wykonaniu sieradzka publiczność miała okazję wysłuchać przeboju Alvaro Solera – “Sofia” oraz hitu zespołu Mettalica – “Nothing Else Matters”. W rodzinie Milaków Michalina gra na skrzypcach, a jej tata Radosław na gitarze.

Rodzeństwo Dyjów, które występowało już niejednokrotnie na Festiwalu, w tym roku D(aria grająca na skrzypcach przy akompaniamencie Igora – fortepian) zagrali znany i lubiany przebój Leonarda Cohen`a „Hallelujah”.

Brawami został nagrodzony występ najmłodszej, bo dwuletniej, uczestniczki Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin. Celina Krasińska wraz ze swoim tatą Pawłem wykonała „Ptaszki” na cztery ręce. Następnie, trochę w nawiązaniu do logo Festiwalu, małżeństwo Krasińskich, Sylwia (skrzypce) i Paweł (gitara) zagrało „Pod papugami” z repertuaru Czesława Niemena.

Na zakończenie na scenie pojawiła się wielopokoleniowa rodzina Elerowskich. Dziadek Eugeniusz (gitara, śpiew) wraz z wnuczką Ewą (fortepian, śpiew) i wnukiem Adamem (grzechotka) przedstawiła kompozycję Johna Lennona – „Imagine” we własnym przekładzie literackim.

Organizatorzy Sieradzkiego Festiwalu Muzykujących Rodzin, Towarzystwo Muzyczne Fermata i Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Sieradzu podziękowali Urzędowi Miasta za wsparcie finansowe imprezy w ramach zadania nr 2 WZBOGACANIE ŻYCIA SIERADZAN POPRZEZ IMPREZY KULTURALNE. Czesław Łacwik, właściciel „Pracowni Graficznej R” ze Zduńskiej Woli, zadbał o graficzną oprawę koncertu i zaprojektował statuetki, które otrzymała na pamiątkę każda rodzina.

Źródło: Facebook/ Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu

Źródło: Facebook, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Sieradzu

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej