Nie wyrzucaj! Przekaż do filmu! Łódzkie Centrum Filmowe ogłosiło zbiórkę ubrań z dawnych czasów

przez Monika Tarka-Kilen

“Zbieramy kostiumy i rekwizyty, które wam już niepotrzebne albo niemodne a my nadamy im drugie, filmowe życie” – zachęca Łódzkie Centrum Filmowe. Trwa zbiórka ubrań i przedmiotów z dawnych czasów. Zalegające w szafach ciuchy sprzed dekad, zamiast trafić na śmietnik mogą przydać się filmowcom.

Moda na recykling, nowe życie starych ubrań, wiosenny przegląd piwnic, strychów i innych zakamarków – jeśli macie zbędną odzież albo sprzęty domowe z lat 60-tych, 70-tych albo ciut młodszych i chcecie zobaczyć je w filmie to zapraszamy do największej szafy w kraju

– ogłasza ŁCF, które organizuje tą niezwykłą akcję, w której zaprasza łodzian do oddawania leciwych ubrań i przedmiotów.

ŁCF Sp. z o.o. to następca Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, która działała do 1989 roku. Po jej likwidacji pozostały tysiące kostiumów i rekwizytów filmowych, które służyły na planie takich produkcji jak np. „Krzyżacy”, „Wiedźmin” czy „Pan Tadeusz”. Magazyn, w którym je zgromadzono, mieści się obecnie przy ulicy Obywatelskiej. To właśnie tam kierują się scenografowie i kostiumografowie pracujący przy polskich i międzynarodowych produkcjach filmowych, poszukujący ubrań i rekwizytów – informuje łódzki Urząd Miasta.

W czasach działania łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych nikt nie gromadził współczesnych ubiorów. Co więcej, WFF była ogromnym przedsiębiorstwem, w czasie jej działania, a zwłaszcza likwidacji, nie przykładano zbyt dużej wagi do katalogowania i odpowiedniego przechowywania kostiumów. Dlatego część z nich uległa zniszczeniu, przeróbkom lub nie wróciła do zasobów. Zaginęła także ich dokumentacja.

Mieliśmy srebrne kostiumy z „Seksmisji”, jednak nie wytrzymały próby czasu. Były zrobione ze sztucznego tworzywa, które po prostu skruszało. Zmieniają się także ludzie. Mundury, które mamy z czasów powojennych, nadają się na aktorów, którzy mierzą około 155–160 centymetrów wzrostu, więc właściwie na dzieci. Współcześni mężczyźni się w nie nie mieszczą

– mówi Anna Moska, prezes ŁCF.

Poszukiwane są głównie ubrania i rekwizyty z czasów PRL-u, wszystkie części garderoby – od spodni i koszul, przez sukienki, spódnice, halki, kapelusze, krawaty, po bieliznę, jak również charakterystyczne dla tych czasów przedmioty używane na co dzień.

Jeżeli ktoś chciałby oddać ubrania i rekwizyty, powinien skontaktować się z ŁCF Sp. z o.o. telefonicznie pod numerem tel. 42 639 56 01.

Źródło: UM Łódź, Facebook, ŁCF.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej