Lech Kantorski – niezłomny ksiądz z Podkowy Leśnej pod Warszawą

przez Monika Tarka-Kilen

W dniach 7-17 maja 1980 roku w kościele w Podkowie Leśnej miała miejsce jedna z pierwszych głodówek protestacyjnych polskiej opozycji. Była to trzecia, jednocześnie najdłuższa i z największą liczbą uczestników, głodówka protestacyjna zainicjowana przez środowisko KSS KOR przy udziale innych grup opozycyjnych.

Głodówka protestacyjna w Podkowie Leśnej

Akcję zorganizowano na znak solidarności z więzionymi wówczas Dariuszem Kobzdejem i Mirosławem Chojeckim, którzy rozpoczęli w izolacji więziennej protesty głodowe. Domagano się również zwolnienia innych więźniów politycznych, m.in. Andrzeja Czumy, Jana Kozłowskiego, Romana Kściuczka, Anatola Lawiny, Tadeusza Szczudłowskiego i innych. Inicjatorem protestu był ksiądz Lech Kantorski.

Przez cały okres protestu, w głodówce uczestniczyli: Jarosław Broda, Leszek Budrewicz, Jerzy Godek, Aleksander Hall, Krystyna Iwaszkiewicz, Ryszard Krynicki, Jacek Kuroń, Renata Otolińska, Kazimierz Świtoń, Mariusz Wilk i Róża Woźniakowska. Od początku brali w niej udział także Seweryn Blumsztajn, Wiesław Kęcik, Sergiusz Kowalski, Marian Gołębiewski, Tadeusz Zachara, Jerzy Brykczyński. Do protestu dołączyli też m.in. Lesław Maleszka, Bronisław Wildstein, Mieczysław Majdzik czy węgierski dysydent Tibor Pákh.

Niepokorny proboszcz z Podkowy Leśnej ks. Lech Kantorski

W związku z rocznicą głodówki warto przypomnieć postać księdza Leona Kantorskiego, odważnego i bezkompromisowego kapłana, który w mrocznych czasach PRL wspierał środowiska opozycyjne i wolnościowe.

Ks. Leon Kantorski urodził się 31 marca 1918. Święcenia kapłańskie przyjął 3 lipca 1947 w Paryżu z rąk kardynała Emmanuela Suharda. W 1960 r. został skierowany do archidiecezji warszawskiej a w 1964 r. do parafii w Podkowie Leśnej, gdzie do 1991 r. był proboszczem. Oprócz sprawowania posługi kapłańskiej był również wielkim społecznikiem i publicystą. Skupiał wokół siebie dzieci w tzw. “Świetlikach” oraz młodzież, z którą zorganizował pierwszy w Polsce zespół big-beatowy “Trapiści”, grający podczas mszy w kościele. Zamówił też u mieszkanki Podkowy Leśnej kompozytorki Katarzyny Gaertner mszę rockową. Był też inicjatorem słynnych święceń samochodów i motocykli – “auto sacrum” i zwierząt “zoo-sacrum”.

Wspierał działalność Terenowego Komitetu Oporu “Solidarność”. W 1980 zorganizował w świątyni głodówkę w proteście przeciw uwięzieniu Mirosława Chojeckiego, za co później nachodziła go SB. Był też na krótko internowany podczas stanu wojennego.

W 1991 r. przeszedł na emeryturę. W tym samym roku nagrodzony honorową odznaką “Zasłużonego dla Podkowy Leśnej”.

W ogrodzie przykościelnym ustawił pierwszy w Polsce pomnik katyński nazwany Kalwarią Polską według projektu Jerzego Kaliny. 28 maja 1998 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 26 lipca 2010r. w Grodzisku Mazowieckim.

Źródło: Ośrodek KARTA

Źródło: portal dzieje.pl, wikicommons, podkowaleśna.pl, Ośrodek KARTA, Facebook.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej