Ostatnia Dama II Rzeczypospolitej spocznie w Polsce

przez Monika Tarka-Kilen

W piątek rozpoczęły się w Warszawie uroczystości pogrzebowe śp. Karoliny Kaczorowskiej – małżonki Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Do Warszawy dotarła urna z prochami zmarłej, która 23 kwietnia spocznie u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie. Organizatorem państwowych uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, którego Pani Prezydentowa była podopieczną.

 Pogrzebem Karoliny Kaczorowskiej zamykamy, w sensie instytucjonalnym, historię II Rzeczypospolitej. Pewna księga dziejów II RP, która przeniesiona była jeszcze w okres powojenny na uchodźstwie, dobiega końca i ulega zamknięciu

mówi Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Śp. Karolina Kaczorowska – wdowa po ostatnim Prezydencie II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźctwie Ryszardzie Kaczorowskim – zmarła w wieku 90 lat w sierpniu ubiegłego roku. Sybiraczka, Związek Sowiecki opuściła wraz z Armią Generała Władysława Andersa. Po skończeniu studiów na uniwersytecie londyńskim, aktywnie włączyła się w zycie społeczne polskiej emigracji. Oprócz harcerstwa, angażowała się w działalność charytatywną.  Była jedną z czołowych postaci polskiej emigracji niepodległościowej,  nauczycielką i wychowawczynią kilku pokoleń Polaków, którzy po II wojnie światowej nie mogli powrócić do Ojczyzny.

Realizując wolę rodziny Śp. Karoliny Kaczorowskiej Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych organizuje państwową ceremonię pogrzebową.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, dokąd specjalny samolot rządowy przywiózł z Londynu prochy śp. Karoliny Kaczorowskiej. Hołd zmarłej oddadzą przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia. Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegra „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina.

Następnie uczestnicy uroczystości przejadą do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie nastąpi wprowadzenie urny z prochami Pani Prezydentowej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu, w której odprawione zostaną egzekwie pogrzebowe oraz nieszpory pod przewodnictwem Jasnogórskiego Kapelana Żołnierzy Niepodległości o. prof. Eustachego Rakoczego, kapelana Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Na 19 zaplanowana jest msza święta i czuwanie. W godzinach od 15:00 do 22:00 Świątynia będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby oddać indywidualne honory Zmarłej i wpisać się do księgi kondolencyjnej.

Pożegnamy ostatnią Pierwszą Damę II Rzeczypospolitej. Panią Prezydentową będziemy żegnać w 87. rocznicę uchwalenia Konstytucji Kwietniowej, dzięki której możliwe było zachowanie ciągłości państwowej na uchodźstwie podczas okupacji niemieckiej, sowieckiej i w czasie zniewolenia komunistycznego

– mówi Jan Józef Kasprzyk.

Główne uroczystości pogrzebowe zaplanowano na sobotę 23 kwietnia br. o godz. 12.00. Mszy św. żałobnej przewodniczyć będzie Metropolita Warszawski kardynał Kazimierz Nycz, a homilię wygłosi biskup polowy Wojska Polskiego, wieloletni delegat Episkopatu Polski do spraw Polonii Wiesław Lechowicz. W ostatniej drodze śp. Karolinie Kaczorowskiej towarzyszyć będą przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, Wojska Polskiego, duchowieństwa, Polonia z Wielkiej Brytanii oraz harcerze. Po Mszy świętej żałobnej zaplanowano przemówienia okolicznościowe.

Od godziny 11:00 Świątynia będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

Następnie najbliższa rodzina wraz z wyznaczoną delegacją przejdzie w kondukcie żałobnym do miejsca pochówku w Panteonie Wielkich Polaków, gdzie odbędzie się ceremonia złożenia urny z prochami Zmarłej, która spocznie obok swego męża śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Zgromadzeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w ceremonii w Panteonie Wielkich Polaków będą mieć możliwość obserwowania uroczystości na telebimach umieszczonych w Świątyni.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej