“Wiktor”, “Ordon”, “Złom” spoczęli na Rakowicach w Krakowie

przez Monika Tarka-Kilen

Żołnierze podziemia niepodległościowego – Eugeniusz Gałat “Wiktor”, Władysław Migdał “Ordon” i Leon Zagata “Złom” – spoczęli w środę na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Trumny zostały złożone do grobów w nowej kwaterze, wybudowanej przez IPN we współpracy z wojewodą małopolskim.

Szczątki partyzantów odnaleziono podczas prac poszukiwawczych IPN na cmentarzu Rakowickim w 2019 r. Do identyfikacji zwłok potrzebne były badania genetyczne, sporządzono właściwą dokumentację. 30 marca 2022 roku nastąpiło uroczyste pożegnanie żołnierzy w asyście wojskowej.

Ojczyzna żegna żołnierzy wyklętych, straconych w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie w 1948 i 1950 roku

– powiedział wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk po mszy w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP.

Kwatera, w której zostali pochowali powstała w zeszłym roku. To nowe miejsce spoczynku żołnierzy podziemia niepodległościowego, poległych w walce z okupantami niemieckim i sowieckim lub zamordowanych w akcjach represyjnych oraz w wyniku innych zbrodni. 14 września 2021 r. złożono tam szczątki ks. Władysława Gurgacza “Sema”, Ryszarda Kłaputa “Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego “Mokrego”.

Podczas środowych uroczystości pożegnalnych rodzinom żołnierzy przekazano odznaczenia państwowe, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Krzyż z Mieczami Orderu Krzyża Niepodległości odebrali krewni Eugeniusza Gałata. Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości otrzymała rodzina Władysława Migdała i Leona Zagaty.

Eugeniusz Gałat pseud. “Wiktor” (1924-48) był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, związanym z konspiracją niepodległościową od 1943 r. Służył pod dowództwem kpt. Jana Dubaniowskiego “Salwy”, sam był też dowódcą grupy partyzanckiej. W starciu z UB w listopadzie 1947 r. został ranny i aresztowany. Zamordowany z wyroku komunistycznego sądu 11 maja 1948 r.

Władysław Migdał “Ordon” (1925-48) – partyzant Narodowych Sił Zbrojnych, związany z konspiracją niepodległościową od 1944 r. Był żołnierzem oddziału NSZ kpt. Jana Dubaniowskiego “Salwy”, a następnie grupy partyzanckiej Eugeniusza Gałata “Wiktora”. Został aresztowany podczas obławy przeprowadzonej przez UB w grudniu 1947 r. Zamordowany z wyroku komunistycznego sądu 11 maja 1948 r.

Leon Zagata “Złom” (1925-50) działał jako partyzant od 1948 r. w oddziale “Wiarusy”, dowodzonym przez Tadeusza Dymla “Srebrnego”, a następnie Stanisława Ludzię “Harnasia” i działającego w powiatach nowotarskim, nowosądeckim oraz limanowskim. Został aresztowany przez UB w lipcu 1949 r. na polanie Surówki w masywie Lubonia Wielkiego. Zamordowany z wyroku komunistycznego sądu 12 stycznia 1950 roku.

Źródło: Facebook

Źródło: materiały prasowe, IPN, Radio Kraków.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej