Był twórcą muzyki do “Człowieka z marmuru” i “Wielkiego Szu”. Andrzej Korzyński zmarł w wieku 82 lat

przez Monika Tarka-Kilen

18 kwietnia 2022 roku w wieku 82 lat zmarł Andrzej Korzyński – jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów. Był twórcą muzyki do wielu znakomitych polskich filmów, między innymi do “Człowieka z marmuru”, “Akademii pana Kleksa”, “Wszystko na sprzedaż” czy “Wielkiego Szu”. Stworzył postać Franka Kimono.

Andrzej Korzyński skomponował muzykę do wielu polskich filmów, między innymi do “Człowieka z marmuru”, “Człowieka z żelaza”, “Akademii pana Kleksa”, “Wszystko na sprzedaż”, “Wielkiego Szu”, „Polowanie na muchy”, „Brzezina”, „W pustyni i w puszczy”. Współpracował też przy wielu filmach z reżyserem Andrzejem Żuławskim, a także jego synem Xawerym. W sumie stworzył muzykę do ponad 150 filmów i serial

W latach 80. Korzyński stworzył postać Franka Kimono, w którego wcielił się Piotr Fronczewski. Był autorem wykonywanych przez niego piosenek. Był twórcą niezliczonej ilości hitów: “Motylem jestem”, “Do łezki łezka”, “Żółte kalendarze”, “Szparka sekretarka”, “Domek bez adresu”. Na początku lat 90. napisał słowa do piosenki “Mydełko Fa”, wykonywanej przez Marlenę Drozdowską i Marka Kondrata, która w zamierzeniu miała być parodią muzyki chodnikowej.

Kim był Andrzej Korzyński?

W 1965 r. był jednym ze współtwórców Młodzieżowego Studia “Rytm” w Polskim Radiu, które prezentowało m.in. twórczość młodych muzyków wykonujących bigbit. Nagrywano tam piosenki m.in. Marka Grechuty, Czesława Niemena, Czerwonych Gitar, Breakout, Trubadurów, Stana Borysa, Wojciecha Gąssowskiego.

Andrzej Korzyński skomponował wiele przebojów polskiej muzyki rozrywkowej lat 60-tych. Śpiewali je m.in.: Grupa ABC, Niebiesko-Czarni, Czesław Niemen, Ada Rusowicz, Katarzyna Sobczyk i Piotr Szczepanik. W kolejnych latach komponował piosenki również m.in. dla Andrzeja i Elizy, Dwa Plus Jeden, Ireny Jarockiej, Maryli Rodowicz, Zdzisławy Sośnickiej, Testu i Violetty Villas.

Andrzej Korzyński był m.in. laureatem nagrody za muzykę do filmu „Czerwone ciernie” na FPFF w Gdańsku 1977, nagrody “Człowiek ze Złotym Uchem” na Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit oraz zespołowej Nagrody Prezesa Rady Ministrów dla twórców „Akademii Pana Kleksa”. Odznaczony został Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej