Koncert Pieśni Pasyjnych w FINA

przez Monika Tarka-Kilen

13 kwietnia Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny w Warszawie zaprasza na koncert pieśni pasyjnych. Usłyszymy pieśni wykonane w kameralnym składzie, w aranżacjach przygotowanych przez zespół Marii Pomianowskiej. Do grupy dołączy Trio Marcina Olaka oraz znakomita wokalistka Dorota Miśkiewicz.

Wbrew tematyce nie będzie smutno, jak pisze w zapowiedzi występu dr hab. Maria Pomianowska.

Wielki Post – czas głębokiej refleksji nad sensem istnienia i dotknięcie tajemnicy życia. W ciemnościach pojawia się światło, które docierając do najdalszych zakamarków serca, napełnia je radością. Oto czas odzyskiwania nadziei, że nasze życie ma sens. Wiele pieśni wielkopostnych nie wnika w materię czy strukturę zdarzeń ewangelicznych ani w ich sens dogmatyczno-intelektualny. Wyrażają głównie emocje i uczucia. Pomimo dramaturgii zdarzeń sprzed dwóch tysięcy lat, Wielki Post to okres głębokiej radości. I tę radość, ale też zadumę zapewnimy Państwu na naszym koncercie

Koncert będzie transmitowany na stronie www.ninateka.pl

Maria Pomianowska to polska instrumentalistka, wokalistka i pedagog, profesorka Akademii Muzycznej w Krakowie. Poza tym doktor hab. sztuk muzycznych, kompozytorka, grająca między innymi na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielka zespołów Raga Sangit, Zespół Polski, San-Nin Trio i Arcus Poloniae.

Marcin Olak to jeden z bardziej interesujących gitarzystów rodzimej sceny jazzowej. Kompozytor, muzyk improwizujący i nauczyciel. Gra na gitarach akustycznych i elektrycznych, traktując je w oryginalny sposób. występował na takich festiwalach, jak Jazz Jamboree, JazzArt, Ad Libitum, Bridges, Fre3 Jazz Days, Warsaw Summer Jazz Days czy Warszawska Jesień. Co ciekawe, jest także pedagogiem – prowadzi warsztaty dotyczące improwizacji jazzowej i otwartej. Pracował między innymi ze studentami Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Został zaproszony do poprowadzenia lekcji mistrzowskich w Musicollective w Gdańsku, uczył improwizacji podczas Letnich Warsztatów Gitarowych w Krzyżowej i Międzynarodowych Warsztatów Gitarowych w Lanckoronie. Jako muzyk sesyjny wystąpił na szeregu albumów, do których należy zaliczyć między innymi “Ola, Ola” Kory z 2003 roku oraz bogatą współpracę z Michałem Bajorem. Z najciekawszych autorskich albumów można śmiało wymienić “Simple Joy” (2008) i “Crossing Borders” (2012) nagrane w Trio i duet z Anną Gadt w postaci krążka “Gombrowicz” (2019). Tę interesującą dyskografię zamyka solowa płyta “Music From Non-Existent Movies” wydana w 2020 roku.

Dorota Miśkiewicz to polska wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów.
Pochodzi z muzycznej rodziny Miśkiewiczów – ojciec Henryk Miśkiewicz to saksofonista jazzowy, a brat Michał jest perkusistą.Jako solistka lub członkini różnych zespołów nagrała ponad 10 płyt, jako wokalistka sesyjna drugie tyle. Nagrywała z Tomaszem Stańką, była gościem Cesarii Evory na jej płycie Rogamar, natomiast z Nigelem Kennedym koncertowała w Wiedniu i Belgradzie. Współpracowała także z Klausem Doldingerem (zespół Passport), Wojciechem Młynarskim, Januszem Stroblem, Pianohooliganem, Anną Marią Jopek, Ewą Bem, Janem “Ptaszynem” Wróblewskim oraz ze swoim ojcem. Występowała na wielu festiwalach i koncertach w Polsce oraz na świecie.

Źródło: FINA, Wikicommons

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej