Jak żyli mieszczenie w Łomży sto lat temu – nowa wystawa

przez Monika Tarka-Kilen

Życie mieszczaństwa Łomży z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku pokazuje otwarta 3 kwietnia wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży. Odtworzono m.in. mieszczański salon pokazując, jak żyli ponad sto lat temu mieszkańcy miasta. 

Mieszczański salon odtworzono w miejscu nieprzypadkowym – w przedwojennej kamienicy, w której dziś mieści się Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Wnętrze salonu tworzą meble, czasami nawiązujące do tych biedermeierowskich, rodzinne zdjęcia, lampy, świeczniki, ozdobne albumy, czy bogato zdobione figurki.

Mieszkańcy Łomży z XIX i XX wieku nie byli bogaci, ale nie byli też biedni. W mieście kwitło rzemiosło, kultura i sztuka – znajdowało się tu m.in. kino, były hotele, restauracje. Odczarować mieszczaństwo – taki cel postawili sobie autorzy wystawy. Dlatego na wystawie można się dowiedzieć, że mieszczański to wcale nie znaczyło – powierzchowny i nie interesujący się kulturą.

Zamożne łomżynianki interesowały się modą i sztuką, dużą wagę przywiązywały do wychowania dzieci w duchu patriotycznym. Eksponaty pochodzą w większości z prywatnych zbiorów. Wystawę „Mieszczańska Łomża” oglądać można do sierpnia.

Źródło: Facebook, TVP3.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej