Katyński Marsz Cieni m.in. w Wolsztynie i w Warszawie

przez Monika Tarka-Kilen

Już po raz ósmy odbył się w Wolsztynie Marsz Katyński. Jego uczestnicy, 2 kwietnia, w przeddzień 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, w milczeniu i skupieniu przemaszerowali ulicami miasta. 3 kwietnia 300 rekonstruktorów przejdzie w Katyńskim Marszu Cieni w Warszawie.

Wydarzenie w Wolsztynie zostało zorganizowane przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

Marsz wyruszył spod cmentarza parafialnego, a następnie przeszedł ulicami: Lipowa, Roberta Kocha, Krzywa, Krótka, później na Rynek i ul. 5-tego Stycznia. Uczestnicy złożyli hołd pomordowanym pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich na wolsztyńskim Rynku oraz pod pomnikiem ofiar Katynia. O godzinie 13 odbyła się uroczysta msza święta.

Została również odmówiona modlitwa napisana przez jeńców wspólnie z ks. ppłk Czesławem Wojtyniakiem znalezionej podczas ekshumacji w Katyniu przy por. Witoldzie Klemerze z Warszawy.

w niedziele, 3 kwietnia o 15:00 ruszy z kolei XV Katyński Marsz Cieni w Warszawie. Spod Muzeum Wojska Polskiego trzysta osób przebranych w polskie mundury przejdzie ulicami stolicy w hołdzie dla blisko 22 tys. polskich oficerów zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Marsz poprzedzi msza św. o godz. 12.00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Organizatorami XV Katyńskiego Marszu Cieni w Warszawie są Instytut Pamięci Narodowej i Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”.

Trasa XV Katyńskiego Marszu Cieni:
• godz. 15.00 Muzeum Wojska Polskiego – rozpoczęcie marszu
• godz. 15.30 kościół pw. Świętego Krzyża – czytanie korespondencji obozowej
• godz. 15.50 pl. Zamkowy – odczytywanie listy zabitych oficerów
• godz. 16.30 pl. Krasińskich – wspomnienie zamordowanych duchownych
• godz. 17.00 pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie przy ul. Muranowskiej – zakończenie marszu.

W Warszawie każdy z rekonstruktorów otrzyma przed tegorocznym Marszem pamiątkową lkonę nazywaną Matką Boską Kozielską bądź Matką Boską Katyńską. Jest to bardzo starannie wykonana kopia z oryginału zrobionego 28 lutego 1940 r. w obozie w Kozielsku, który znajduje się w Kaplicy Katyńskiej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Ikona (zdjęcie poniżej) została wykonana specjalnie tylko na ten jeden, tegoroczny Marsz i nie będzie można jej nigdzie indziej nabyć.

Źródło: Facebook, myregion.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej