Kołobrzeg usunie z Latarni Morskiej posowieckie płaskorzeźby z sierpem i młotem

przez Monika Tarka-Kilen

Kołobrzeska latarnia morska będzie zderusyfikowana. Władze miasta chcą usunąć z fasady obiektu metalową płaskorzeźbę z radziecką symboliką i zdeponować ją w Muzeum Oręża Polskiego. Latarnia natomiast ma zostać przekształcona w pomnik żołnierzy polskich, poległych w walkach o Kołobrzeg w marcu 1945 roku.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 25 marca, prezydent Anna Mieczkowska poinformowała o rozpoczęciu procedury demontażu kontrowersyjnej płaskorzeźby na Latarni Morskiej. Jak stwierdzono, ten krok należało już zrobić dawno, ale teraz , w obliczu wojny na Ukrainie, nabiera on dodatkowego znaczenia.

Muzeum Oręża Polskiego wystąpiło do mnie z inicjatywą zmiany płaskorzeźby umieszczonej na elewacji naszej latarni morskiej. Chodzi o usunięcie sierpa i młota – symboli totalitarnego ustroju komunistycznego. Uważam, że to słuszna inicjatywa, i że w miejsce obecnej rzeźby powinniśmy umieścić tablicę, której treść uzgodnimy z historykami, a która podkreśli znaczenie i rolę polskich żołnierzy walczących o Kołobrzeg. Oczywiście latarnia morska jest zabytkiem, więc przed nami procedura uzyskania zgody i przeprowadzenie samych prac. Wiem, że możemy liczyć na wsparcie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Muzeum Oręża Polskiego.

– napisała prezydent Anna Mieczkowska na swoim facebookowym profilu.

W konferencji uczestniczyli także Przewodniczący Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przy oddziale IPN w Szczecinie dr hab. Andrzej Ossowski oraz Prezes Zarządu Fundacji Historia Kołobrzegu Pamięć i Tożsamość Miasta dr Robert Dziemba.

Latarnia morska jest wpisana do rejestru zabytków, dlatego by usunąć płaskorzeźbę, należy dokonać szeregu formalności. Magistrat ma nadzieję, że symbole totalitarne zostaną usunięte jeszcze w tym roku.

Historia Latarni Morskiej w Kołobrzegu

Po raz pierwszy światło zapalane dla celów nawigacyjnych pojawiło się w Kołobrzegu w 1666 roku. Wykorzystywano do tego celu wieżyczkę budynku zarządu portu. Światło to było zapalane tylko okazjonalnie w czasie zawijania statków do portu. W późniejszym czasie światło zapalano na falochronie.

W II połowie XIX wieku do wskazywania statkom drogi wykorzystywano, zasilaną olejem, lampę z soczewką Fresnela umieszczoną  o zasięgu około 6 NM.

W 1899 roku wybudowano w technice ryglowej nowy budynek przeznaczony na stację pilotów, z wysoką na 25 m wieżą, wykorzystywaną jako latarnia morska. Zasięg tej latarni wynosił 8 Mm, a źródło światła znajdowało się na wysokości 14 m n.p.m.

W 1909 roku lekki budynek ryglowy zastąpiono solidniejszą budowlą z cegły. Zasięg latarni wzrósł do 12 Mm, a zasilane gazem światło żarowe znalazło się na wysokości 25 m n.p.m.

W 1945 roku latarnię wysadzili niemieccy saperzy, ponieważ stanowiła doskonały punkt orientacyjny dla polskich artylerzystów podczas walk o Kołobrzeg w marcu 1945 r.

Wkrótce po zakończeniu działań wojennych przystąpiono do budowy nowej latarni, a dokładnie w 1947. Wybudowano ją w nieco innym miejscu, wykorzystując fundamenty potężnych zabudowań fortecznych (poprzednia latarnia stała przed fortem, obecna stoi na jego głównej platformie) i stanowi jednocześnie pomnik zwycięstwa nad Niemcami, co sugeruje znajdująca się na niej tablica ze słowami: „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość…”

W latach 1979–1981 dokonano kapitalnego remontu latarni.

Źródło: Facebook, Wikicommons

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej