Zielonogórzanie w końcu mogą zobaczyć poruszającą wystawę IPN “20-40-20”

przez Monika Tarka-Kilen

W holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze stanęła specjalna konstrukcja, autorzy scenografii chcieli ułatwić odbiorcom przeniesienie się w wyobraźni do lasu katyńskiego. To wystawa Biura Edukacji Narodowej IPN “20-40-20” opowiadająca o losach 5 Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a 20 lat później w 1940, stali się ofiarami Katynia na skutek okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS.

Wystawa miała być pokazana w 2020 r. – czyli w setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami i 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Ze względu na pandemię prezentowana jest w Zielonej Górze dopiero teraz.  Wystawa jest bezpłatna. będzie czynna do 24 marca.

Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków – ojca i syna, por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Na wystawie można zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w którym żyli, i ludzi, których najbardziej kochali.

Najważniejszą częścią  jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego. Multimedialna wystawa „20 – 40 – 20” jest niezwykłą podróżą po najtrudniejszych momentach polskiej historii widzianej przez pryzmat konkretnych historycznych postaci. Serdecznie zapraszamy do przeżycia tej podróży, której celem jest utrwalenie prawdy i pamięci o polskiej historii.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej