Akademia Filmowa NNW bierze na warsztat scenariusze filmów fabularnych

przez Monika Tarka-Kilen

Rozpoczęły się warsztaty scenariuszowe filmów fabularnych Akademii Filmowej Festiwalu NNW. Potrwają dwa dni. Z blisko 30 nadesłanych projektów, organizator, czyli Stowarzyszenie Scena Kultury odpowiedzialne za Festiwal NNW, wybrało 9 scenariuszy opowiadających o polskiej historii najnowszej. Ambicją twórców warsztatów jest aby po do końca roku doprowadzić teksty do w pełni profesjonalnej formy. Finałem będzie „pierwsze czytanie” z udziałem reżysera i aktorów a w przyszłości prezentacja scenariusza przed gronem producentów i dystrybutorów. 

Powołanie Akademii Filmowej Festiwalu NNW jest odpowiedzią na duże zainteresowanie tematyką historyczną i swego rodzaju inwestycją w Twórców którzy podejmują się zadania opowiedzenia naszej drogi do wolności.

To, czym Polska wyróżnia się na tle Europy Środkowo-wschodniej  to nieograniczone pokłady tematów dotyczących najnowszej historii. Te tematy od lat są podejmowane, ale widać, że twórcy często stają przed wyzwaniem jak je opowiadać, jak znaleźć odpowiedni język filmowy i formę. Filmy dokumentalne, bo głównie one powstają, realizowane są na stosunkowo niskich budżetach. Brak archiwaliów, ikonografii, i co ważne, świadków historii sprawia, że produkcje są skromne. Ważne jest też, aby reżyser posiadał dobry warsztat – mówi twórca Festiwalu NNW i Akademii Arkadiusz Gołębiewski. 

Podczas pierwszych warsztatów scenariuszowych filmów fabularnych zorganizowanych w FINA, filmowcy – Łukasz M. Maciejewski, Dariusz Gajewski, Wojciech Tomczyk oraz koordynatorzy – Arkadiusz Gołębiewski, Dariusz Dikti i Grzegorz Pacek, słuchali autorów przedstawiających swoje pomysły na film. Potem była chwila na krótką, wstępną ocenę projektu. Ich autorzy mogli usłyszeć pierwsze uwagi, rady i pochwały. Komentarze dotyczyły m.in. sposobu przedstawienia bohaterów, sytuacji w której ich zastajemy, dramatu który przeżywają, formy jego opisania i przedstawienia. Podejścia do bohatera i jego historii. 

Ciągle widzimy, że jest potrzeba zainwestowania w scenarzystów w Polsce. Osoby podejmujące trudne tematy, szczególnie związane z podziemiem niepodległościowym, z trudną polską historią, muszą mieć wsparcie i większą szansę na realizację swoich projektów. Ciągle marzymy o wielkiej produkcji hollywoodzkiej. O tym, że jak przyjedzie Mel Gibson to wtedy dopiero powstanie wspaniały film historyczny. Oczywiście, ale uważamy, że jednocześnie trzeba inwestować w nasze środowisko filmowe. I najważniejsze – żeby powstał dobry film to najpierw musi być dobrze napisany scenariusz – mówi Arkadiusz Gołębiewski.

Organizatorem warsztatów jest Stowarzyszenie Scena Kultury przy współpracy FINA. Projekt realizowany jest przy wsparciu PISF i IDMN w ramach Funduszu Patriotycznego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej