Zawód – scenograf. FINA zaprasza młodzież na spotkanie z Małgorzatą Grabowską – Kozera

przez Monika Tarka-Kilen

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny oraz reżyser i operator filmowy Arkadiusz Gołębiewski zapraszają kolejne spotkanie w ramach cyklu “Zawody filmowe”. Tym razem będzie można poznać charakterystykę pracy scenografa. Gościem spotkania, które odbędzie się 8 marca 2022 roku w warszawskim Kinie Iluzjon będzie Małgorzata Grabowska – Kozera, scenograf i kostiumograf wielu znanych polskich produkcji.

Spotkania w ramach cyklu „Zawody filmowe” mają formułę Młodzieżowego Klubu Filmowego, które w konwencji spotkań z rozpoznawalnymi twórcami, przybliżają młodym pasjonatom filmu różnorodny świat zawodów filmowych. Na spotkania zapraszane są klasy lub grupy młodzieży interesujące się filmem. Nauczyciele i opiekunowie mogą zgłaszać udział swoich podopiecznych w spotkaniu pod adresem zawody.filmowe@fina.gov.pl. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

8 marca o 11:30 odbędzie się spotkanie ze scenografem i kostiumografem Małgorzatą Grabowską – Kozera. Jej najnowszym osiągnięciem jest praca przy serialu „Stulecie winnych”, którego nowe odcinki można właśnie oglądać w TVP. Zaprojektowała scenografię i kostiumy dla wielu scen teatralnych, filmów, spektakli teatru telewizji m. in.: ,,Chryje z Polską” M. Wojtyszki, ,,O Beri, beri”, ,,Kopciuszek”,,Słoneczni Chłopcy”, ,,Złodziej w sutannie”, ,,Prymas w Komańczy” w reżyserii Paweł Woldana oraz ,,Powidoki”.

Jako scenograf na stałe współpracuje z Akademią Teatralną w Warszawie gdzie pracowała przy spektaklach: z Wiesławem Komasą – „Awantura w Chioggi” Goldoni, ,,Piękna Lucynda” Hemara oraz „Zabawa jak nigdy” Saroyana. Kolejne jej osiągnięcia to przedstawienia: ,,Wesele” Wyspiańskiego, ,,Opowieści Hollywood’u” Hamptona, ,,Panny z Wilka” Iwaszkiewicza we współpracy z Mają Komorowską. Z Janem Englertem zrealizowała spektakl ,,W małym dworku” Witkiewicza.

Podczas spotkania Arkadiusz Gołębiewski i Małgorzata Grabowska – Kozera zaproszą do wspólnego oglądania spektaklu zrealizowanego dla teatru telewizji pt. „Chryje z Polską”. Spektakl opowiada o ważnych epizodach z ostatnich lat życia Wyspiańskiego. Punktem wyjścia jest rozmowa Józefa Piłsudskiego ze Stefanem Żeromskim na temat próby pozyskania wsparcia autora “Wesela” dla idei Skarbu Narodowego, z którego środki byłyby przeznaczone na uzbrojenie polskich sił zbrojnych. Piłsudski rzeczywiście odwiedził Wyspiańskiego w tej sprawie 1 marca 1905 roku. W rozmowie tych dwóch wielkich postaci z tamtych lat, na temat przyszłości Polski, pada wiele uwag i myśli, które i dziś wydają się aktualne.

Projekt “Zawody filmowe” jest skierowany do młodzieży z ostatnich lat szkoły podstawowej oraz do licealistów. Do wszystkich młodych pasjonatów kina, którzy łączą z filmem swoje przyszłe plany zawodowe.

Kolejne spotkanie z cyklu zawody filmowe, tym razem poświęcone zawodowi scenarzysty, zaplanowano na 22 marca. Jego gościem będzie Kazimierz Tarnas, reżyser i scenarzysta, znany jako twórca wielu hitów filmowych dla młodzieży m.in. ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego. W swoim dorobku ma takie produkcje jak: „Szatan z siódmej klasy”, „Awantura o Basię”, „Panna z mokrą głową”, „Szaleństwa panny Ewy” ale także filmy o Panu Samochodziku. Odpowiadał też za reżyserię sławnego polskiego serialu kryminalnego „07 zgłoś się”, którego bohaterem był komisarz Borewicz.

Jak informują organizatorzy, szkoły mogą się zapisać na spotkanie pod adresem: zawody.filmowe@fina.gov.pl. Na zgłoszenia grup szkolnych (zgłasza nauczyciel) jest czas do 7 marca 2022 roku, na kolejne do 21 marca br.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej