Wiesław Gołas In Memoriam – przegląd filmowy w kinie Iluzjon

przez Monika Tarka-Kilen

Kino Iluzjon zaprasza 3 i 9 lutego na przegląd filmów znakomitego aktora Wiesława Gołasa. Można będzie jeszcze raz, albo po raz pierwszy jeżeli ktoś nie wiedział, zobaczyć takie hity jak “Żona dla Australijczyka” czy słynny “Ogniomistrz Kaleń”.

Wiesław Gołas to wybitny aktor teatralny i filmowy, wybitny wykonawca piosenki aktorskiej i kabaretowej. Wystąpił w ponad stu filmach i serialach, zaskarbiając sobie sympatię widzów znakomitymi kreacjami komediowymi. Zmarł we wrześniu zeszłego roku.

Filmy pokazane podczas przeglądu stworzą barwną – choć czasem na czarno-białej taśmie – galerię jego aktorskich wcieleń. W ramach przeglądu w warszawskim Iluzjonie można będzie zobaczyć cztery fabuły w dwóch cyklach filmowych:

3.02, godz. 17.30
Ogniomistrz Kaleń, reż. Ewa Petelska, Czesław Petelski, 103 min., 1961, Polska

9.02, godz. 17.30
Żona dla Australijczyka, reż. Stanisław Bareja, 92 min., 1964, Polska
Chudy i inni, Henryk Kluba, 91 min., 1966, Polska
Dzięcioł, reż. Jerzy Gruza, 85 min., 1970, Polska

Kim był Wiesław Gołas ?

Podczas wojny był żołnierzem Armii Krajowej. Marzył jednak o karierze aktorskiej, by móc wcielać się w różne role oraz bawić ludzi. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1954 roku. Debiutował w Pokoleniu Andrzeja Wajdy. Najbardziej znany jest jednak ze swoich ról komediowych. Był współtwórcą Kabaretu Koń, należał do Kabaretu Starszych Panów i Kabaretu Dudek. Występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze, Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Teatrze Polskim w Warszawie.

Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak Żona dla Australijczyka, Dzięcioł i Brunet wieczorową porą oraz w kultowych serialach Czterej pancerni i pies, Czterdziestolatek i Alternatywy 4. Jest wykonawcą znanej piosenki W Polskę idziemy autorstwa Jerzego Wasowskiego i Wojciecha Młynarskiego. Wiesław Gołas nawet w licznych rolach epizodycznych potrafił wyraziście sportretować ludzkie charaktery, nadając postaciom ostre rysy różnorodności.

W 1961 roku zagrał główną i jedną z najlepszych swoich ról filmowych – Hipolita Kalenia w Ogniomistrzu Kaleniu u Ewy i Czesława Petelskich. W tej roli Gołas oddał w pełni swoje możliwości aktorskie – stworzył bardzo dynamiczną postać żołnierza, który z frontowego wesołka zmienia się w bohatera tragedii. Druga z najbardziej cenionych ról filmowych aktora to Józef Gadulok, „Chudy” w Chudym i innych (1966) w reżyserii Henryka Kluby.

Wiesław Gołas został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju” oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej