Artyści z gór i znad morza z wystawami prac w Zakopanym

przez Monika Tarka-Kilen

Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zaprasza od 5 lutego do Miejskiej Galerii Sztuki na trzecią edycję autorskiego projektu wystawienniczego Lidii Rosińskiej-Podleśny „Góry – Morze – Morze – Góry”. Wystawa potrwa do 18 marca 2022 roku.

Góry-Morze-Morze-Góry to ekspozycja poświęcona twórczości współczesnych artystów polskich w charakterystycznym zestawieniu różnic w inspiracjach, bowiem zgodnie z nazwą wystawy jedni tworzą w górach a inni nad morzem.

Zestawienie twórczości artystów z Wybrzeża i Podhala pozwala na obcowanie ze sztuką tworzoną równolegle, w skrajnie odległych geograficznie środowiskach, podlegających odmiennym wpływom kulturowym, społecznym i intelektualnym. Postawy twórcze artystów dzieli również biografia, temperament, kod kulturowy i osobisty język ekspresji

–  informuje organizator wydarzenia.

Morze i Góry stają się otwartą perspektywą, punktem odniesienia, źródłem inspiracji. Odrębna specyfika jest tutaj wartością, bowiem nie jest to sztuka tworzona w izolacji. Jej indywidualność jest tym cenniejsza im większa jest w dobie globalnej komunikacji presja unifikujących mechanizmów medialnych, społecznych i politycznych.

Widzom funduje się więc zabawę w poszukiwanie nie tyle różnic co podobieństw, pokrewieństwa duchowego pomiędzy dziełami tworzonymi w zupełnie innych krajobrazach. Na pewno częścią wspólna jest przestrzeń, przyroda, bezmiar, wielkość.

Góry-Morze-Morze-Góry to projekt, który łączy i otwiera, który zachęca do otwartego i wrażliwego kontaktu, który w uniwersalnym języku sztuki pozwala na poznanie, dialog i akceptację, który powtarzając za Giordano Bruno, przypomina, że „piękno jest wielorakie”.

– mówi kuratorka wystawy Lidia Rosińska-Podleśny.

Wystawa prezentująca dorobek artystów tworzących na przeciwległych krańcach naszej ojczyzny to możliwość twórczej konfrontacji dwóch środowisk artystycznych związanych z górami i morzem. Wystawę zapełniają tacy artyści jak : Kwak, Mrowca, Radecki, Sasin, Szczypka, Świeszewski czy Wójcik.

Wystawa czynna jest od 5 lutego do 18 marca 2022 w Zakopiańskim Centrum Kultury/ Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego, ul. Krupówki 41.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej