Nowy numer Ciechanowskiego Pisma Historycznego “Reduta”

przez Monika Tarka-Kilen

Wojenne losy Bolesława Babeckiego – sensacyjny życiorys prawdziwego bohatera; poszukiwania dawnych siedzib szlacheckich w rejonie ciechanowskim; duchowieństwo przasnyskie w życiu politycznym endecji czy sylwetka Szczepana Kuskowskiego – najmłodszego legionisty Piłsudskiego – te i inne tematy nasycone lokalną historią znajdziemy w najnowszym wydaniu Ciechanowskiego Pisma Historycznego “Reduta”.

Głównym tematem grudniowo-styczniowej “Reduty” są wojenne losy Bolesława Babeckiego – sensacyjny życiorys prawdziwego bohatera, w którym na pierwszy plan wysuwa się epopeja walk jego pociągu pancernego „Zagończyk” na froncie ukraińskim i w walkach z Budionnym, zakończona odznaczeniem orderem Virtuti Militari. Jak pisze we wstępie redaktor naczelny Andrzej Pacek:

Wracamy do roku 1920. Jak widać temat to ważny, fascynujący, bo zwycięski a jednocześnie ciągle niedoceniony i nieopowiedziany w sposób, jaki na to zasługuje. Nie tylko epidemia uniemożliwiła godne obchody stulecia zwycięstwa nad Rosją Sowiecką. Brak łuku tryumfalnego w Warszawie i dziwny warszawski projekt pomnika roku 1920 zdradzają jakąś niemoc lub opór wobec zmierzenia się z tym tematem, co tak mocno kontrastuje z okresem międzywojennym, kiedy potrafiono i pięknie i monumentalnie podziękować za odzyskaną niepodległość (przykładem Cmentarz Orląt Lwowskich czy wciąż nie przywrócony, wobec oporu władz Poznania, Pomnik Wdzięczności – Chrystusa Króla)

Redaktor naczelny Andrzej Pacek to lokalny pasjonat i społecznik, który na kartach pisma utrwala historie ludzi i miejsc związanych z ziemią ciechanowską i północnym Mazowszem. Ani najnowocześniejsze narzędzia medialne, ani opasłe tomy naukowych rozpraw nie zastąpią ludzkiej pamięci, osobistych, rodzinnych relacji, a to jest właśnie główna wartość artykułów zamieszczanych w “Reducie”. Wspominana jest nie tylko lokalna historia, ale też tworzący ją ludzie. Odwiedzane i pokazywane ciekawe miejsca w rejonie – jak chociażby w najnowszym numerze – Muzeum Szlachty Mazowieckiej czy Zamek Książąt Mazowieckich w Ciechanowie. Ten ostatni nazywany jest perłą architektury obronnej Ziemi Ciechanowskiej, perłą Mazowsza. Jednak pozostaje nieco zapomniany, zwłaszcza przez społeczność lokalną. A przecież to zabytek wyjątkowy w skali całego kraju.

Ciechanowski Zamek Książąt Mazowieckich, to najlepiej zachowany zamek nizinny w Polsce! Zgodzą się Państwo, że jest to fakt mało znany. Niewątpliwie jest to obiekt całkowicie niedoceniany i przez to niewykorzystany. A budzi ogromne zainteresowanie już od pierwszego wejrzenia,
właśnie poprzez swoje nizinne położenie.

– opisuje zamek w “Reducie” Jacek Woźniak. Jak dodaje Agnieszka Magalska-Banach:

Jesteśmy w przededniu wyboru (albo tuż po) dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej. Liczymy na to, że komisja konkursowa wyłoni/wyłoniła człowieka, który jak dobry i troskliwy gospodarz będzie czuwał nad rozwojem Zamku oraz mądrze i pożytecznie ukierunkowywał do działań jego personel.

Ciekawa jest w piśmie podróż po dworach i dworkach północnego Mazowsza, większość z nich niestety jest już w złym stanie, a także historie ciechanowskich ulic (w tym numerze ulicy Tuwima) oraz okolicznych wiosek. To pokazuje, że każde miejsce blisko nas jest przesycone historią i może nam wiele opowiedzieć. Warte uwagi jest osobiste rodzinne wspomnienie o najmłodszym legioniście Piłsudskiego Szczepanie Kuskowskim. Takie opowieści to jeden ze stałych elementów pisma, bowiem jak mówi Pacek,

To już ostatnie momenty, żeby wysłuchać relacji żyjących świadków. Pamiętajmy je, zapisujmy, przekazujmy dalej.

Warto utrwalać pamięć o lokalnych bohaterach. To byli ludzie, którzy żyli obok naszych bliskich. Ich rodziny są naszymi sąsiadami. Najnowsza “Reduta” dużo miejsca poświęca Hipolitowi Witoldowi Bartołdowi ze wsi Bobino-Grzybki.

Za udzielenie wsparcia żołnierzom XVI Okręgu Narodowego Zjednoczenia Wojskowego z oddziału Stanisława Suchołbiaka „Szarego” Witold Bartołd zapłacił karą wieloletniego więzienia, która zaważyła na całym jego dalszym życiu. W historii tego człowieka, jak w soczewce skupiają się losy tysięcy osób, które za pomoc Niezłomnym płaciły wysoką cenę – czytamy w artykule.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej