Łochów zaprasza na uroczyste obchody 75 rocznicy śmierci por. Hieronima Piotrowskiego ps. “Jur”

przez Monika Tarka-Kilen

W tym roku przypada 75 Rocznica śmierci Żołnierza Wyklętego por. Hieronima Piotrowskiego ps. “Jur”. Z tej okazji w Łochowie 16 stycznia 2022 roku odbędzie się marsz pamięci i uroczystości upamiętniające Żołnierza Wyklętego.

Obchody 75 rocznicy śmierci Żołnierza Niezłomnego porucznika Hieronima Piotrowskiego ps. „Jur” odbędą się w niedzielę 16 stycznia 2022 r. w Łochowie. Organizatorami są burmistrz Łochowa Robert Gołaszewski i Fundacja Edukacyjno-Patriotyczna „Dumni z Polski”.

Uroczystości rozpocznie o 12:00 msza św., po której w uczestnicy marszu pamięci przejdzą pod pomnik por. Hieronima Piotrowskiego. Tam będzie czas na oficjalną część uroczystości. Obchody zakończy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Grzegorza Juchniewicza „„JUR” – historia prawdziwa”, który zostanie pokazany o godz. 14:15 w „Kinie Łochów”.

Kim Był por. Hieronim Piotrowski „Jur”

Por. Hieronim Piotrowski ps. „Jur”, „Mohort”, „Andrzej” był z wykształcenia prawnikiem. Studiował na Wydziale Prawa KUL, który ukończył w 1934 roku.

Już podczas nauki w szkole średniej i na studiach działał czynnie w harcerstwie. W latach 1934–1935 odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim.

Uczestniczył w wojnie obronnej 1939. Nie poszedł do niewoli, powrócił do Wilna i już jesienią 1939 podjął działalność konspiracyjną. Wiosną 1944 został skierowany do partyzantki; początkowo służył w 3 Brygadzie Wileńskiej AK, następnie w Oddziale Rozpoznawczym Komendanta Okręgu, gdzie dowodził 1 plutonem kawalerii. Uczestniczył w operacji „Ostra Brama”, osłaniając punkt dowodzenia ppłk. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”. Po rozbrojeniu przez sowietów sił AK skoncentrowanych pod Wilnem kontynuował działalność niepodległościową dowodząc oddziałem walczącym w rejonie Puszczy Nalibockiej. Potem powierzono mu funkcję dowódcy oddziałów samoobrony w Inspektoracie Białostockim AK-AKO, a jesienią 1945, po powstaniu Zrzeszenia WiN, funkcję prezesa (komendanta) Obwodu Sokółka–Białystok WiN. Z końcem wiosny 1945 zostaje przeniesiony do Obwodu Ostrów Maz. WiN – jak czytamy w jego biogramie na stronie IPN.

Zginął 16 I 1947 zaskoczony przez grupę operacyjną KBW i UB na kwaterze we wsi Brzuza (pow. Węgrów), gdzie dochodził do zdrowia po długiej chorobie. Funkcjonariusze „bezpieki” zabrali ciało por. Piotrowskiego do PUBP w Węgrowie. Miejsce jego pochówku pozostaje nieznane.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej