Polsko-ukraińskie kolędowanie

przez Anna Cholewa

Ukraiński bard Jurij Tokar wystąpił w Białymstoku w repertuarze świątecznym. Koncert odbył się 18 grudnia 2021 roku w klubie Music Bestrada.

Lwowski bard Jurij Tokar jest z zawodu lekarzem i muzykiem. Od kilkunastu lat mieszka i występuje w Polsce. Śpiewa dumki ukraińskie, piosenki lwowskie, romanse rosyjskie, kolędy. Istotną część jego repertuaru stanowią pieśni Bułata Okudżawy. Do artysty ze Lwowa jak ulał pasuje określenie człowiek – orkiestra. Nie tylko bowiem śpiewa, ale akompaniuje sobie na gitarze, harmonijce ustnej oraz tamburynie. Poza tym jest znakomitym gawędziarzem i wspaniałym konferansjerem.

Jurij Tokar gościł w Białymstoku wielokrotnie i cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Ma tam wielu fanów i fanek. 18 grudnia 2021 roku Jurij Tokar zaśpiewał kolędy po polsku, po ukraińsku, a także piosenki okołoświąteczne po angielsku. Koncert zgromadził liczną, wierną muzykowi publiczność.

Tokar prowadzi też prywatną praktykę lekarską. W roku 1981 ukończył Lwowską Akademię Medyczną. Po skończeniu studiów przez siedemnaście lat pracował jako chirurg dziecięcy na oddziale chirurgicznym. W 1998 rok przyjechał do Polski, uzyskał nostryfikację dyplomu medycznego, zdał stosowne egzaminy oraz otworzył własny gabinet medycyny naturalnej (holistycznej). Ukraiński bard i lekarz tak mówi o swoich poglądach na medycynę naturalną:

Przełomowym momentem w moim życiu była własna choroba, z którą medycyna zachodnia nie dawała sobie rady i zmuszony byłem sięgnąć po metodę, w którą wcześniej nie wierzyłem. Moim uzdrowicielem był prof. Park Jae Woo, Koreańczyk z Seulu . To on zrobił prawdziwą rewolucję w moim światopoglądzie, w patrzeniu na pacjenta i jego organizm jako na całość, część Wszechświata, w rozumieniu przyczyn powstawania schorzeń etc. Zrozumiałem , że zwalczanie choroby a odzyskiwanie zdrowia to nie to samo. Zainteresowałem się szerzej metodą jaką odkrył prof. Park Jae Woo. Jeździłem za profesorem na szkolenia po wielu krajach. Otrzymałem certyfikaty Koreańskiego Instytutu Akupunktury Su Jok i Moskiewskiej Akademii Su Jok. Następnie szkoliłem się w innych dziedzinach medycyny niekonwencjonalnej (akupunktura chińska, irydologia, homeopatia, terapia manualna) na Ukrainie. Ziołolecznictwem interesowałem się już na studiach medycznych.

W październiku ukraiński bard został mianowany Konsulem Generalnym we Wrocławiu. Będzie to piąta ukraińska placówka dyplomatyczna w Polsce.

Źródło: www.bialystokonline.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej