188. rocznica urodzin Izraela Poznańskiego

przez admin

W piątek w Muzeum Miasta Łodzi rozpoczną się obchody 188. rocznicy urodzin Izraela Kalmanowicza Poznańskiego – króla bawełny oraz twórcy jednego z większych przedsiębiorstw bawełnianych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Muzeum przygotowało z tej okazji wydarzenia, przybliżające postać fabrykanta i jego życie na tle epoki oraz odsłaniające różne kulisy jego działalności.

Mamy nadzieję, że przygotowana przez nas oferta zachęci do odwiedzenia naszego muzeum i łodzianie oraz turyści będą chcieli jeszcze lepiej poznać sylwetkę Izraela Poznańskiego. Fabrykant w Łodzi zbudował prawdziwe imperium włókiennicze, na które składały się m.in.: pałac z ogrodem, osiedle mieszkalne dla pracowników oraz szkoła, szpital, straż pożarna czy sklepy – mówi Magda Komarzeniec, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.

Chociaż Izrael Kalmanowicz Poznański urodził się dokładnie 25 sierpnia 1833 roku, to tegoroczne obchody 188. rocznicy urodzin, które potrwają trzy dni rozpoczną się już w piątek od cyklu „Pałac na piątek” – oprowadzaniem po wnętrzach największej fabrykanckiej rezydencji w Europie. Na sobotę zaplanowano wykład wraz z oprowadzaniem po wnętrzach pałacu, prezentujący w jaki sposób i w jakim czasie wnętrza przy ulicy Ogrodowej były zmieniane i przebudowywane oraz co z oryginalnego wystroju rezydencji zachowało się do dziś. W niedzielę natomiast w Sali Lustrzanej odbędą się koncerty kameralne wraz z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach pałacowych.

Dodatkowo w dniach 21-25 sierpnia 2021 roku w kasie Muzeum Miasta Łodzi, w godzinach otwarcia muzeum dla zwiedzających, będzie dostępna do pobrania specjalna karta z grą dla najmłodszych, która pozwoli aktywnie i rodzinnie spędzić wolny czas przemierzając ekspozycje i wystawy.

Na najbliższe dwa weekendy 21 i 22 sierpnia oraz 28 i 29 sierpnia otwarte zostanie także Muzeum Kanału „Dętka” – pracownicy opowiadać będą o historii obiektu, łódzkiej kanalizacji i rozwoju urbanistycznym Nowego Rynku, czyli Placu Wolności. “Dętka” będzie czynna w godzinach od 11:00 do 19:00. Bilety są do kupienia w siedzibie głównej Muzeum Miasta Łodzi na ulicy Ogrodowej 15.

Harmonogram wydarzeń:

20 sierpnia 2021 roku , godzina 17:00
„Pałac na piątek” – cykl wakacyjnych oprowadzań po wnętrzach Pałacu Izraela Poznańskiego.

21 sierpnia 2021 roku, godzina 14:00
Wykład wraz z oprowadzaniem po wnętrzach pałacu, prezentujące w jaki sposób i w jakim czasie wnętrza pałacu przy ulicy Ogrodowej były zmieniane i przebudowywane oraz co z oryginalnego wystroju rezydencji zachowało się do dziś.

22 sierpnia 2021 roku, godzina 12:00
Koncert kameralny w ramach obchodów Urodzin Izraela Poznańskiego wraz z oprowadzaniem po wybranych ekspozycjach pałacowych.

22 sierpnia 2021 roku, godzina 14:00
„W muzycznym salonie Pałacu Izraela Poznańskiego” – oprowadzanie po wybranych ekspozycjach pałacowych urozmaicone koncertem – wydarzenie w ramach cyklu “Łódź jest parkiem”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Miasta Łodzi.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej