Rocznica powstania w getcie Białostockim

przez Administrator

Na 16. sierpnia planowane są obchody wybuchu Powstania w Getcie Białostockim. W miejscach pamięci zostaną złożone kwiaty.

W najbliższa niedzielę przypada 77. rocznica Powstania w Getcie Białostockim. Tego dnia zostaną złożone kwiaty pod Pomnikiem Wielkiej Synagogi przy ulicy Suraskiej oraz pod tablicą upamiętniającą Icchocka Malmeda, która znajduje się przy ulicy nazwanej jego imieniem. Główne uroczystości poświęcone rocznicy rozpoczną się o w samo południe pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Placu im. Mordechaja Tenenbauma.

Oficjalnym obchodom rocznicy będą towarzyszyły wydarzenia kulturalne, na które zaprasza Białostocki Ośrodek Kultury. Rozpocznie je koncert plenerowy Białystok Ghetto Underground, który odbędzie się 13 sierpnia o godzinie 20:30 na rogu ulic Jurowieckiej i Fabrycznej. Wystąpią: Radek Orłowski (Radius) – kompozycje, aranżacje, gitara, wokal, Kamil Sak – gitara, Izabela Brynda – skrzypce, Katarzyna Hajduczenia (Catriel) – aranżacje, wokal, Piotr Znaniecki – koncepcja projektu, tłumaczenia tekstów, instrumenty perkusyjne oraz goście – Michał Ciruk (Cira) i Cezary Tabor (Obywatel NIP). Wstęp na to wydarzenie jest bezpłątny.

Natomiast 16 sierpnia, w niedzielę, o godzinie 19:00 odbędzie się kolejny koncert plenerowy – „Berjozkele: Kołysanki i pieśni wieczorne jidysz”. Wystąpią: Ola Bilińska – śpiew, syntezator, dzwonki orkiestrowe, looper, Michał Moniuszko – kontrabas, mandolina, sampler, Kamil Szuszkiewicz – trąbka, elektronika, syntezator.

Również w niedzielę o godzinie 17:00 w Centrum Ludwika Zamenhofa przy ulicy Warszawskiej 19 odbędzie się wernisaż “Macewy codziennego użytku” autorstwa Łukasza Baksika, fotografa specjalizującego się w fotografii dokumentalnej. Wystawę będzie można oglądać do 20 września, po wcześniejszym umówieniu.

16 sierpnia 1943 roku to data, ostatecznej likwidacji żydowskiej społeczności Białegostoku. Odpowiedzią był wybuch powstania w białostockim getcie. Źle uzbrojeni, nieliczni powstańcy stanęli naprzeciw wielokrotnie liczniejszych oddziałów regularnego wojska. Plan zakładał przedarcie się do Puszczy Knyszyńskiej. Opór został złamany po kilku dniach. Przywódca powstania Mordechaj Tenenbaum i jego zastępca Daniel Moszkowicz popełnili samobójstwo. Niedługo później getto zostało zlikwidowane, a jego mieszkańców wywieziono do obozów w Treblince, Majdanku, Auschwitz i Terezinie. Z ponad 60 tysięcy Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach przeżyło zaledwie kilkuset.

Powstanie w getcie białostockim było drugim co do wielkości po powstaniu w getcie warszawskim zrywem ludności żydowskiej przeciw niemieckim okupantom.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej