Kraj nad Wisłą – wystawa twórczości Jarosława Modzelewskiego w Zamku Ujazdowskim w Warszawie.

przez Anna Cholewa

Kilka dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego zagości w jednej przestrzeni wystawowej na terenie Zamku Ujazdowskiego. Podczas wydarzenia “Kraj nad Wisłą”, odwiedzający będą mogli podziwiać szereg polskich motywów i tematów, które w jedną całość połączy największa Polska rzeka, czyli główna bohaterka przedsięwzięcia.

Przestrzeń ekspozycyjna podporządkowana zostanie kształtowi odnoszącemu się do symbolu Rodła, zaczerpniętego z jednego z pierwszych obrazów Modzelewskiego — „Bez tytułu [Rodło]” z 1980 r. Ten obraz będzie punktem wyjścia do prezentacji kolejnych etapów twórczości malarza – informuje Organizator.

Kuratorem wystawy jest Marcel Skierski – historyk sztuki oraz krytyk, a od niemal roku zastępca dyrektora do spraw programowych Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Dobór obrazów ma za zadanie wskazać obserwatorom przejawy polskiej tożsamości zlokalizowane nie w wielkich czynach czy zdarzeniach, ale w tym, co powszechne. Z dzieł Modzelewskiego wynika przekaz, że tym, co najsilniej świadczy o polskości “Kraju nad Wisłą” jest kontekst codzienności, zwyczajne życie mieszkańców oraz malownicze pejzaże.

Jarosław Modzelewski to malarz urodzony w powojennej Polsce.

Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. W późniejszym czasie sam prowadził własną pracownię w Alma Mater. Obecnie jego dzieła goszczą w muzeach narodowych w największych polskich miastach oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Jest uhonorowany wieloma wyróżnieniami – w roku 1998 został laureatem “Paszportu Polityki”, a 6 lat później laureatem nagrody im. Jana Cybisa.

Pierwsi odwiedzający będą mogli zapoznać się z ekspozycją 21 stycznia o godzinie 19:00 podczas wernisażu, na który wstęp będzie wolny. W kolejnych dniach, aż do 24 kwietnia, obowiązywać będzie sprzedaż biletów za pośrednictwem strony internetowej oraz w kasach Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego. “Kraj nad Wisłą” będzie dostępny dla zainteresowanych w godzinach otwarcia galerii.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej