2. edycja Nocy Kin Studyjnych w Krakowie za nami

przez Anna Cholewa

Kina studyjne to ważne dla miasta ośrodki życia kulturalnego, które pomagają w promowaniu kultury filmowej, edukacji, a także rozwoju gustów szerokiej widowni. Ostatni weekend września gościł drugą już edycję Nocy Kin Studyjnych. Różnorodny repertuar oraz ciekawe inicjatywy przybliżające kulturę filmową, to coś co proponowały nam wszystkie placówki kinowe w Krakowie.

Maraton seansów rozpoczął się 25 września, a w jego realizację zaangażowało się aż siedem krakowskich placówek. Każda z nich udostępniła własny repertuar wyświetlanych filmów oraz propozycje dodatkowych atrakcji przybliżających publiczność do kultury kinematografii.

Ciekawe propozycje miało kino Kijów, które zaprezentowało oskarowe filmy, takie jak „Nomadland” i „Parasite”. Dodatkowo przygotowano także pokazy z filmoteki małopolskiej oraz zwiedzanie wystawy poświęconej Andrzejowi Wajdzie i ekspozycji pokazującej sprzęt kinowy. Repertuar filmowy kina Kijów zaproponował coś także dla najmłodszych widzów. Specjalnie dla nich wyświetlono bowiem animowany seans pt.” Elfiki”. Swoje seanse miało także kino Agrafka, które na wielkim ekranie wyświetliło między innymi film pt. „W co grają ludzie”. Emisja rozpoczęła się o godzinie 11:00 i była zaadresowana do starszej grupy wiekowej.

Dodatkowo zorganizowany został spacer śladami kin studyjnych, festiwalowych i DKF-ów. Jak się okazało był to strzał w dziesiątkę dla ciekawych kultury filmowej w Krakowie. Oryginalny temat dotyczący miast i ich ukazywaniu w kinematografii zagwarantowała publiczności kolejna wielkoekranowa placówka pod nazwą „Mikro”. Można było w niej obejrzeć między innymi ekranizacje pt. „Berlin Alexanderplatz”, która poprzedzona została wprowadzeniem profesora Bogusława Skowronka.

Podczas niedzielnej nocy nie zabrakło także kina Sfinks z Nowej Huty, prowadzonego przez Ośrodek Kultury. W repertuarze znalazły się zarówno klasyki jak i nowości. Jedną z propozycji był film ukazujący interpretację życia i twórczości kontrowersyjnego artysty pt. „Helmut Newton. Piękno i bestia”. Co więcej organizatorzy zadbali również o fanów horroru i dreszczyku emocji puszczając „Midsommar. W biały dzień”.

Kino Kika wyświetliło filmy słynnego hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovora: „Ludzki głos”, „Julietę” oraz „Ból i blask”. Wybór nie jest przypadkowy – 25 września reżyser obchodził urodziny.

Noc Kin Studyjnych jest inicjatywą tworzoną z rozmachem, otwartą dla wszystkich chętnych i zainteresowanych. Każdy film wyświetlany był w języku angielskim lub posiadał napisy, aby na seanse mogli przyjść także obcokrajowcy. Władze miasta Kraków wykazują ogromną chęć wspierania podobnych inicjatyw oraz działalności prowadzonej w kinach studyjnych. Są one bowiem urozmaiceniem dla miasta, a ich oryginalność w promowaniu kultury jest niezwykle ważna. Z tego względu można spodziewać się jeszcze więcej podobnych akcji w przyszłości.

Tekst opracowany na podstawie:

  • https://www.krakow.pl/aktualnosci/252576,33,komunikat,pora_na_seans__przed_nami_druga_edycja_nocy_kin_studyjnych_.html

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej