70. rocznica urodzin Janusza Krupskiego

przez Administrator

Janusz Krupski Urodził się 9 maja 1951 roku w Lublinie. W latach 1970-1975 studiował historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Od początku lat 70-tych działał w opozycji niepodległościowej wobec PRL i współtworzył podziemny ruch wydawniczy.

W roku 1974 wziął udział w sprzeciwie wobec założenia Socjalistycznego Zrzeszenia Studentów Polskich na KUL-u, angażując w to samego prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Od 1976 roku był członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej. W 1976 roku był jednym z twórców Nieocenzurowanej Oficyny Wydawniczej, w której drukowany był „Biuletyn Informacyjny” KOR i pierwsze numery pisma literackiego „Zapis”. Był współzałożycielem, a w latach 1977-1988 członkiem redakcji, drukarzem i kolporterem niezależnego pisma młodych katolików „Spotkania”. W 1978 roku zainicjował serię wydawniczą Biblioteka „Spotkań”.

Od jesieni 1980 do 13 grudnia 1981 roku był koordynatorem Sekcji Historycznej Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego, a następnie Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.

Za działalność opozycyjną był wielokrotnie represjonowany i szykanowany, m.in. został porwany przez funkcjonariuszy SB pod dowództwem kapitana Grzegorza Piotrowskiego i oblany kwasem, doznając tym samym oparzeń I i II stopnia. W czasie stanu wojennego był internowany.

W wolnej już Polsce był szefem wydawnictwa Editions Spotkania, a następnie członkiem kolegium redakcyjnego tygodnika „Spotkania”. Od 1993 do 2000 roku prowadził własne wydawnictwo „Krupski i S-ka”. Pełnił też funkcję eksperta nadzwyczajnej sejmowej komisji do zbadania skutków stanu wojennego (1992-1993) oraz Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (1993-1995).

Od 2000 do 2006 roku sprawował funkcję zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. 19 maja 2006 roku został Kierownikiem Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Postać i dorobek Janusza Krupskiego są obecne na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci od początku jego istnienia.

W 2008 roku Janusz Krupski objął patronat honorowy pierwszej edycji Festiwalu NNW. W 2011 roku powstała kapituła nagrody Janusza Krupskiego, która honoruje twórców filmów dokumentalnych i przyznaje nagrody za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych i wyklętych.

Janusz Krupski zginął tragicznie w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości w Katyniu. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego niezwykłego człowieka, zachęcamy do obejrzenia filmu pod tytułem “Niepodległy. Opowieść o Januszu Krupskim” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego oraz Pawła Nowackiego.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej