11 grudnia poznamy laureatów Festiwalu Boska Komedia za najlepszy spektakl teatralny 2021

przez Anna Cholewa

Przed nami rozstrzygnięcie wielkiej rywalizacji o Boskiego Komedianta za najlepszy spektakl teatralny minionego sezonu. 11 grudnia w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się gala Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia 2021. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji i niespodzianek. Gościem specjalnym tegorocznego rozdania nagród będzie Maria Peszek.

To, jak oceniają organizatorzy,  zdecydowanie najgłośniejsza odsłona popularnego wydarzenia. Od początku września wszyscy mieli okazję uczęszczać do teatrów w swoich miastach, by obejrzeć festiwalowe propozycje.

Główna kategoria „Inferno: odważne i komiczne” to najbardziej interesująca część konkursu, bowiem sztuki prezentowane w ramach tej kategorii cieszą się największą popularnością. Są to między innymi takie dzieła jak: „Czerwone nosy” Jana Klaty z Teatru Nowego w Poznaniu, „Wstyd” Małgorzaty Wdowik z Nowego Teatru w Warszawie, „Onko” Weroniki Szczawińskiej z Teatru Roma w Warszawie, a także znakomite krakowskie tytuły takie jak „Halka” Anny Smolar, „Wujaszek Wania” Małgorzaty Bogajewskiej czy „Tysiąc nocy i jedna. Szeherezada 1979″ Wojciecha Farugi.

W programie nie zabrakło nazwisk młodych twórców, którzy dopiero wchodzą do wielkiego świata teatru. Organizatorzy zadbali o specjalną kategorię dla aspirujących amatorów, która nosi nazwę Paradiso. Biorą w niej udział między innymi grupy: „Raj. Potop” Grzegorza Jaremki, „Serce” Wiktora Bagińskiego i „Maszyna” Jagody Szelc.

O tym kto otrzyma tegorocznego Boskiego Komedianta zadecyduje jury w składzie: krytyczka teatralna Oana Cristea Grigorescu, krytyczka teatralna i reżyserka Marina Davidova, reżyserka i dyrektor artystyczna Festiwalu Epidauros w Grecji Katerina Evangelatos, kurator i dramaturg Rolf C. Hemke oraz reżyser teatralny i dyrektor festiwalu sztuk performatywnych Mittelfest we Włoszech w latach 2017-2020 Haris Pašović.

Rywalizacja rozstrzygnie się podczas gali w Teatrze Łaźnia Nowa 11 grudnia. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Maria Peszek.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej