W Sopocie dzień jak co dzień – wykład o międzywojennej historii miasta

przez Anna Cholewa

Przedwojenny Sopot słynny był na całą Europę. Historyk Jan Daniluk opowiadał o życiu codziennym tej miejscowości, gdy kurort był częścią Wolnego Miasta Gdańska.

Muzeum Sopotu od lat organizuje wykłady poświęcone historii miasta. Tym razem swoją opowieść snuł dr Jan Daniluk. Zgromadzonej publiczności przybliżył dzień codzienny mieszkańców przedwojennego Sopotu należącego wówczas do Wolnego Miasta Gdańska. Wykład odbył się 14 grudnia 2021 roku.

Sopot lat 20. i 30.

Słynna Opera Leśna i Festiwal Wagnerowski, organizowany co roku w lipcu Sopocki Tydzień Sportu, kontrowersyjne choć bardzo popularne w latach międzywojennych kasyno, Karnawał Sopocki – to tylko niektóre ówczesne atrakcje, które wpisały się w obraz Sopotu lat 20. i 30. i stały się nieodłącznymi elementami miasta, rozpoznawalnymi daleko poza jego granicami.

Podczas wykładu dr Jan Daniluk podjął próbę szerszego przedstawienia funkcjonowania, rozwoju i znaczenia Sopotu w okresie międzywojennym, wykraczającą poza najbardziej rozpoznawalne obiekty czy wydarzenia. Na tle całego wolnego Miasta Gdańska przedstawiony został między innymi obraz demograficzny Sopotu, jego scena polityczna, gospodarka, warunki życia mieszkańców i nowe funkcje nadane miastu po 1919 roku.

Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu zostało powołane do życia w lutym 2001 r. Na siedzibę nowo powstałej placówki wybrano zabytkową, położoną w ogrodzie tuż przy sopockiej plaży eklektyczną willę. Wybudowano ją w latach 1903-1904 dla rodziny gdańskiego kupca i przedsiębiorcy Ernsta Augusta Claaszena (1853 – 1924). Architektem willi był Walter Schulz. Po zakończeniu działań wojennych dom został przejęty przez Skarb Państwa Polskiego. Początkowo zarezerwowano go dla Prezydenta RP Bolesława Bieruta. Ostatecznie jednak willę oddano do dyspozycji Eugeniusza Kwiatkowskiego. Zamieszkał w niej wraz z bliskimi.

Willa przy ulicy Księcia Józefa Poniatowskiego 8 była domem rodziny Kwiatkowskich przez blisko 3 lata. Później nadal służyła jako tzw. rządówka – zatrzymywali się w niej politycy, między innymi Józef Cyrankiewicz z Niną Andrycz. W latach 1989–2001 w willi mieściła się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna.

W 2001 roku budynek przeznaczono na siedzibę Muzeum Sopotu. Misją Muzeum jest gromadzenie i popularyzacja wiedzy na temat Sopotu poprzez budowanie żywej relacji z mieszkańcami oraz działalność naukowo-badawczą. Muzeum Sopotu organizuje wystawy, projekty społeczne i edukacyjne oraz kolekcję poświęconą kulturze i historii Miasta.

Źródło: www.sopot.pl

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej