Postaci kurpiowskich kobiet i kurpiowskie tradycje w książce Iwony Zyśk

przez Anna Cholewa

Historię czternastu, współczesnych kobiet kurpiowskich przedstawia książka Iwony Zyśk „Kobieta z Puszczy”. Jej premiera odbyła się 8 grudnia 2021 roku w Ostrołęce.

W książce znajdziemy historie czternastu kobiet: Laury Bziukiewicz, Teresy Grzyb, Marianny Pokory, Krystyny Łaszczych, Edyty Pliszki-Późniewskiej, Zofii Samul, Zofii Drężek, Stefanii Dawid, Stanisławy Sucheckiej, Danuty Kostewicz, Justyny Kaczorek, Czesławy Samsel, Janiny Anny Krzyżewskiej i prababci autorki. Książka powstała dzięki licznym spotkaniom i rozmowom, dzięki słuchaniu. Każda z opowieści jest inna, tak jak różne są kobiety. Ich troski, radości, codzienne zmagania. W tle jest region kurpiowski, jego historia, obrzędy, tradycje.

Napisałaś Iwonko apoteozę kobiety kurpiowskiej, jej wysiłku, piękna, woli trwania. Kobiety sportretowane przez Ciebie tkają swoje życie niczym kurpiowski pasiak

– powiedziała na spotkaniu Małgorzata Parzych, redaktorka publikacji.

Zresztą, Proszę Państwa, Puszcza jest przecież kobietą, i ta Puszcza przygarnia te silne kobiece osobowości. Sama Iwonko jesteś jedną z nich, Kobietą z Puszczy – dodała

Były gratulacje a nawet „Sto lat” przy wtórze kurpiowskich muzykantów Pawła Łaszczycha i Ryszarda Kaczyńskiego. Powiat reprezentował wicestarosta Krzysztof Parzychowski oraz Katarzyna Grodzka, dyrektor Wydziału Promocji i Rozwoju w Starostwie Powiatowym.

Wydanie publikacji wsparli: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Ostrołęcki i Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej.

Związek Kurpiów szykuje się już do wydania kolejnej książki. Będzie to zupełnie inna publikacja: „Walczyliśmy o wolność. Solidarność kurpiowska 1980-81. Wspomnienia”. Autorem jest pochodzący z Kadzidła Edward Suchecki, założyciel, w roku 1980, Solidarności Wiejskiej na terenie dawnego województwa ostrołęckiego i jej przewodniczący. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany, a następnie zmuszony do emigracji. We Francji przebywał dwadzieścia pięć lat. Do Polski wrócił w 2007 roku. Swoje ciekawe życie i swoją działalność w latach 1980-82, na tle wydarzeń w Kadzidle, województwie ostrołęckim i Polsce, w sposób niezwykle barwny i udokumentowany przedstawił w zapowiadanej książce.

 

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej