Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

przez Administrator

Dziś, 24 marca po raz czwarty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Dokładnie 77 lat temu Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Gruenfeldów.

Dzień ten ustanowiono – jak zapisano w treści ustawy – „w hołdzie Obywatelom Polskim – bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów”.

Święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców.

Przypomnijmy, to nie jedyna rodzina, która została zamordowana przez Niemców. Kilka lat temu powstał film obrazujący tragiczną historię rodziny Kowalskich w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego.
„Historia Kowalskich” polski dokument fabularyzowany obrazuje zbrodnię popełnioną przez Niemców w Starym Ciepielowie i Rekówce. Jesienią 1942 roku Adam i Bronisława Kowalscy z Ciepielowa ukrywają swych sąsiadów przed okupantami. 6 grudnia 1942 roku o świcie oddział żandarmerii otacza domy Polaków, podejrzewanych o ukrywanie Żydów.

Fot. Kadr z filmu “Historia Kowalskich” reż. Arkadiusza Gołębiewskigo

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej