W Krakowie powstają dwa zbiorniki przeciwpowodziowe

przez Anna Cholewa

W Krakowie, tuż przy autostradzie A4, powstają dwa nowe zbiorniki przeciwpowodziowe. Teren zbiorników ma być otwarty dla spacerowiczów i pełnić również funkcję kolejnego terenu zielonego w stolicy małopolski. Powstanie zbiorników jest konsekwencją planu zagospodarowania przestrzennego z 2015 roku.

Wskutek zmian klimatu, coraz częściej występują w Polsce różnego rodzaju ekstremalne zjawiska pogodowe. Nieregularność występowania opadów, jest jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów klimatycznych Polaków. Pomimo, że średnia roczna opadów nie ulega znaczącym wahaniom, niestety ich dystrybucja w ciągu roku staje się coraz bardziej niekorzystna. Okresy suszy, są często zastępowane przez ulewne deszcze, a czasem powodzie. Powódź tysiąclecia, czy fatalna w skutkach powódź z roku 2010, to najbardziej znane przykłady tego zjawiska w ostatnich dwudziestu latach.

Władze Krakowa, starające się zapobiec powtórnej sytuacji zagrożenia, w 2015 roku podjęły decyzję o rozbudowie infrastruktury przeciwpowodziowej. Zaplanowane zostało powstanie czterech nowych zbiorników powodziowych: Malinówka 1 o pojemności ok. 114 tys. m3 i powierzchni ok. 6,2 ha, Malinówka 2 o pojemności 49 tys. m3 i powierzchni 2,3 ha, Malinówka 3 o pojemności 56 tys. m3 i powierzchni 3,1 ha oraz Serafa 2 o pojemności ok. 43 tys. m3 i powierzchni ok. 2,4 ha. Wody Polskie w sierpniu podpisały umowę z wykonawcą pierwszych dwóch zbiorników czyli malinówka 1 i Malinówka 2. Prace rozpoczęły się pod koniec września w sąsiedztwie węzła Kraków Wieliczka. Jeden ze zbiorników zlokalizowany będzie po lewej stronie autostrady, natomiast drugi z nich po prawej.

Istotną zmianą, w porównaniu z poprzednimi inicjatywami przeciwpowodziowymi, ma być dostępność zbiorników dla okolicznych mieszkańców. Jak podkreśla Magdalena Gala, z urzędu miasta, niezwykle ważne jest, aby zbiorniki pełniły również funkcję rekreacyjną:

Obydwa tereny zbiorników, w przeciwieństwie do istniejącego już suchego zbiornika Serafa 1, w planach Wód Polskich nie mają być ogrodzone i poza okresami napełnienia mają być dostępne dla mieszkańców.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej