Targi Książki Historycznej w Warszawie 25–28 listopada

przez Monika Tarka-Kilen

Jak co roku w listopadzie odbywa się święto książki historycznej. W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie swoją ofertę prezentuje blisko 120 wydawnictw. Wstęp na Targi jest wolny.

29. edycja Targów Książki Historycznej, jaj zwykle, jest miejscem spotkań autorów, wydawców i miłośników książek o historii. Zarówno wydawnictw naukowych, jak i pozycji lżejszych. To miejsce popularyzacji literatury historycznej,  okazja do rozmów z wydawcami i autorami, wymiany doświadczeń, rozmów o wspólnej pasji.

Program czterodniowych Targów obfituje w panele dyskusyjne, spotkania autorskie, prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom Książki Historycznej towarzyszy Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

W programie m.in.

26 listopada

27 listopada

28 listopada

Laureaci nagrody KILO

Pierwszego dnia Targów nastąpiło uroczyste ogłoszenie laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku – KLIO. Nagroda KLIO przyznawana jest w czterech kategoriach: autorskiej – za indywidualny wkład autora w popularyzację historii; monografia naukowa – za merytoryczny wkład w poznawanie historii; edytorskiej – dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli…; varsaviana – za wkład w popularyzację historii Warszawy.

W kategorii autorskiej nagrody otrzymali:
– Wojciech Szatkowski – za książkę Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi (Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo LTW)
– Tomasz Kizwalter – za Polska nowoczesność. Genealogia (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego)
– Andrzej Friszke – za książkę Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowa państwa polskiego 1892-1920 (Instytut Studiów Politycznych PAN, Wydawnictwo Krytyki Politycznej)

W kategorii monografia naukowa nagrody otrzymali:
– Tomasz Kurpierz za książkę Henryk Sławik 1894-1944 Biografia socjalisty (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu)
– Piotr Kuligowski za książkę Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888) (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS)
– Michał Przeperski za książkę Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu)

W kategorii varsaviana nagrody otrzymali:
– Krzysztof Mordyński za książkę Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952 (Prószyński Media Sp z o.o.)
– Agnieszka Cubała za książkę Warszawskie Dzieci ‘44 (Prószyński Media Sp z o.o.)
– Marek Teler za książkę Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci (Wydawnictwo Bellona)

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej