W Białymstoku wręczono nagrody dla Najlepszych Audycji Historycznych Roku

przez Monika Tarka-Kilen

Cykl audycji radiowych będących wspomnieniami rodzin Ofiar Grudnia 70 a także film dokumentalny o zmarłym tragicznie odtwórcy głównej roli w filmie “Stawiam na Tolka Banana” z nagrodami w Białymstoku. 23 listopada 2021 roku ogłoszono laureatów IX edycji konkursu na najlepszą „Audycję Historyczną Roku” organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dla nas, Polaków, historia jest bardzo ważna, a wy dotykacie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu. Aby zrobić to dobrze, aby tę opowieść opowiedzieć z jednej strony artystycznie atrakcyjnie, a z drugiej strony zgodnie z prawdą, trzeba wykazać się ogromem wiedzy historycznej, ale także wyjątkowym zmysłem artystycznym – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki podczas uroczystości wręczenia nagród w Białymstoku.

W kategorii Wydarzenie Grand Prix Prezesa IPN nagrodzono serię audycji „#Pamięć Grudzień 70” Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego z Radia Gdańsk. Cykl audycji jest oparty na materiałach archiwalnych Polskiego Radia i wspomnieniach rodzin Ofiar Grudnia 70. To wstrząsający opis zbrodni i walki o pamięć o pomordowanych.

Nagroda im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy” trafiła do autorów filmu, który w tym roku był już nominowany min. do nagrody na Festiwalu NNW w Gdyni – „W starej koszuli, z odwagą w sercu” Dariusza Deberny, Zbigniewa Górniaka ( TVP SA Oddział w Opolu). Film dokumentalny jest poświęcony aktorowi Jackowi Zejdlerowi, odtwórcy głównej roli w kultowym serialu TVP z lat 70. „Stawiam na Tolka Banana”. Film ukazuje jego karierę oraz działalność opozycyjną: współpracę z Komitetem Obrony Robotników, za którą prześladowany był przez SB. Zmarł w 1980 r., najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

Wyróżnienia specjalne otrzymały: audycja „Mecz, który zapamiętam do końca życia” – Michała Rzepiaka (Polskie Radio Gdańsk), „Dobro wraca podwójnie” Marty Rebzdy, Waldemara Modestowicza (Teatr Polskiego Radia), „Babski bunt w Olendach wspomnienia” Agnieszki Bolewskiej-Iwaniuk (Katolickie Radio Podlasia).

Wyróżnienie za specjalne wartości poznawcze otrzymał film dokumentalny „Baśka” – Doroty Kani i Anny Zapert. 3 kwietnia 1954 roku w miejscowości Olendy w gminie Rudka mieszkańcy wystąpili przeciwko kolektywizacji wsi. W protestach uczestniczyły głównie kobiety, a za swoją postawę zostały ukarane przez władzę komunistyczną. Był to jedyny taki przypadek na Białostocczyźnie i zapewne jeden z nielicznych w kraju. Audycja jest zbiorem wspomnień mieszkańców, którzy pamiętają tamte wydarzenia.

Nagrody zostały przyznane już po raz dziewiąty.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej