“Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” na zamku w Sanoku

przez Monika Tarka-Kilen

Na zamku w Sanoku otwarto wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” przygotowana przez Archiwa Państwowe. Mieszkańcy Podkarpacia mogą się zapoznać z rodzinnymi opowieściami, losami i codziennym życiem rodzin II RP – zatrzymanymi na starych fotografiach, w dokumentach i rodzinnych pamiątkach. Wystawę można oglądać bezpłatnie.

Śledząc ekspozycję można zajrzeć do domu Polaków z okresu II RP, poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę z tamtych czasów. Zwiedzający wystawę przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.

Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych, przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce.

Ekspozycję na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Sanoku można oglądać do 12 grudnia 2021.

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej