Siedząc w domu możemy zwiedzić ruiny XIV-wiecznego zamku w Szymbarku

przez Monika Tarka-Kilen

Dzięki wirtualnemu przewodnikowi, nie wychodząc z domu, można zanurzyć się w historii zamku w Szymbarku, obejrzeć jego panoramiczne zdjęcia.  Przewodnik on linę powstał także w wersji dla niesłyszących i w języku angielskim.

Wirtualne zwiedzanie zamku podzielone jest na trzy etapy. Na początku we wspaniały klimat historii tego miejsca wprowadza nas film promujący zamek – widzimy piękna przyrodę, grę światła i ponadczasowy charakter średniowiecznej budowli. Podczas pierwszego etapu zwiedzania mamy okazję zapoznać się z historią budowy zamku, założeniami architektonicznymi, które przez stulecia ulegały ciągłym zmianom.

Drugi punkt podróży to wirtualne zwiedzanie zamkowego dziedzińca. Dzięki wykorzystaniu zdjęć panoramicznych, można obejrzeć niemal każdy zakamarek tej monumentalnej budowli. Na szczególną uwagę zasługuje wnętrze zamkowej baszty.

Ostatnim etapem zwiedzania są nieco trudniej dostępne, ale jakże warte odrobiny wysiłku, punkty widokowe oraz cmentarz rodowy rodziny von Finckenstein – ostatnich właścicieli zamku.

Zamek w Szymbarku to wyjątkowy zabytek. Pochodzi z XIV wieku. Powstał na miejscu dawnego grodu Prusów. Potem przechodził z rak do rąk i zmieniał swój styl. Ze średniowiecznego na renesansowy a potem barokowy. Został spalony w 1946 przez Armię Czerwoną i od tego czasu pozostaje w ruinie.

CIEKAWOSTKA:
Ruiny szymbarskiego zamku pod koniec 1995 roku stały się polem bitwy z końca II wojny światowej. Volker Schlöndorff kręcił tam sceny do filmu “Król Olch” z Johnem Malkovichem w roli głównej.

Wirtualny spacer po zamku w Szymbarku KLIKNIJ

Zamek w Szymbarku w XIX wieku

Polecane artykuły

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akceptuj Czytaj więcej